ספר זה ממש אוצר

שבוע הספר חזר. חג לספרים, חג למו"לים, המוני בית ישראל יוצאים אל השווקים והככרות לרכוש ספרים מלוא הטנא. השנה כמו בשנים עברו, יצאו הרבה ספרים לאור. למעשה, הרבה מאד ספרים. על פי נתוני הספרייה הלאומית, בשנת 2005 יצאו לאור בישראל  5,788 כותרים בשפה העברית. אמנם, חלקם הם ספרים שלא כל אחד קורא, כמו הספר החשוב "דיני הנוטריון ותולדותיו" שכתב עו"ד יונה דה-לוי (ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין, 320 עמ', 494 ₪) או המהדורה החדשה של "אופציות וחוזים עתידיים – מכשירים עתידיים ופיננסים" של יהודה בן אסאייג ורמי ששון (הוצאת לומדון, 400 עמ', 99 ש"ח), אבל גם כך מדובר בהרבה מאד ספרים.

אחוז אחד בערך, כששים ספרים, סקרתי אני בטורי זה ובמדור סוף השבוע.
וכך, מאחר שיצאתי ידי חובת ספרים חדשים, בחרתי הפעם להמליץ לכם על רשימה של ספרים שאינם חדשים כלל. כאלה שיצאו לאור בישראל בשנים שחלפו. ספרים שעליהם ניתן לומר את דברה של הפרסומת הישנה "שום ספריה ביתית אינה שלמה בלעדיהם". את כל הספרים ניתן להשיג. המחירים שציינתי נלקחו מחנויות ספרים באינטרנט, לפני שבוע הספר.

נפתח בספר עיון קלאסי, ספרו של ג'ון קנת גלבריית "תרבות השאננות" (מאנגלית : עמנואל לוטם. הוצאת הקיבוץ המאוחד,1992  123 עמ', 31 ₪) גלבריית שנולד ב1908  ונפטר השנה, כותב כאן על התרבות המאפשרת לעשירים להתעשר עד אין קץ, ולעניים לעסוק במלאכות דחק, ומתעמת עם ההצדקות המקובלות לכך. גלבריית כותב על הנושאים המסובכים הללו בצורה בהירה ושנונה. ספר מפתח בחשיבה כלכלית.

סבורני כי רבים מאד מקוראי העיתון בו אני כותב למדו בישיבה, או לומדים בה היום. אלה גם אלה כדאי להם שיקראו את ספרו עב הכרס של פרופסור מרדכי ברויאר – "אוהלי תורה – הישיבה תבניתה ותולדותיה" (מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, תשס"ד, 648 עמ' , 109 ₪). פרופסור ברויאר מסכם בספרו עשרות שנים של מחקר, וסוקר מאות שנים של ישיבות.

ולספר קטן בכמות אך רב באיכות: "הסימפוניה הגמורה" של אאוגסטו מונטורוסו, הסופר הגוואטמלי (1921-2003) שכתב סיפורים קצרצרים בספר בתרגומה הטוב של טל ניצן קרן (הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד,2003 , 144 עמ', 44 ₪) נמצא הסיפור הקצר ביותר בעולם. (במקור – שבע מלים – בעברית חמש בלבד).  "כשהתעורר, הדינוזאור עוד היה שם." סיפורים קצרים ונפלאים.

פיליפ ק' דיק  היה סופר מדע בדיוני חשוב. הוא כתב בין השאר את הספר שעל פיו נעשה הסרט "בלייד ראנר",  ואת יצירת המופת המסתורית "יוביק". מייקל בישופ כתב ספר מחווה לזכרו – "פיליפ ק. דיק מת, כמה נורא" (זמורה ביתן, 1999, 384 עמ', 78 ₪) הספר מז'אנר "היסטוריה חילופית", ז'אנר נפוץ במדע בדיוני, בו מנסים לתאר את העולם לא אירוע חשוב היה קורה בדרך אחרת ממה שהיה בפועל. בספר ארה"ב ניצחה במלחמת ויטנאם, והיא  כפופה לשלטונו של המלך ריצ'רד ניקסון.  בישופ משחק עם אמת ודמיון ועם דמותו של דיק, ומספר כיצד עוזר למתנגדים המעטים סופר מדע בדיוני מת, שיצירותיו נאסרו לפרסום.

אין חכמתו של אדם מגיעה אלא עד מקום שספריו מגיעין . כך אמר  גאון התורה הספרדי ר' יצחק קנפטון, שחי בין השנים 1360-1463. (בספרו "דרכי התלמוד"). ואף אני הקטן סבור כמותו, לכו לשבוע הספר וקנו לכם ספרים.

הרשימה תתפרסם ב05/06/06 במדור "קראתי ספר" בעתון "הצופה"

3 Comments

 1. יעל אשת חבר הלא קיני

  תודה על ההשקעה
  שטרחת ובררת
  מחירם של הספרים
  ולוואי וכולם יהיו רציניים כמוך.

  חג ספר שמח שיהיה לך!

 2. פינגבק:yarid2010 | ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.