עשרה אינדיאנים קטנים

"קורליס חששה שאם תתפשט השמועה שהיא בחורה רגילה, ואפילו משעממת, היא תאבד את כחה ואת הקסם שלה. היא ידעה שיום יבוא והלבנים יבינו סוף סוף שהאינדיאנים משעממים, אנוכיים ומסריחים בדיוק כמוהם, וזה יהיה יום נהדר לזכויות האדם, אבל יום נורא לקורליס".

עשרה אינדיאנים קטנים, שרמן אלקסי, מאנגלית: ליה נירגד, חרגול הוצאה לאור. (252 עמ', 81 ₪)

קורליס היא גיבורת הסיפור "מנוע חיפוש" מתוך האוסף "עשרה אינדיאנים קטנים",שכתב  שרמן אלקסי – סופר אמריקאי-אינדיאני בן שבט הספוקיין, ויצא לאור בשנה שעברה בהוצאת "חרגול".היא סבורה שמאחר שחמש מאות שנה טבחו הלבנים באינדיאנים, אין שום סיבה שהיא לא תהנה מכמה סטריאוטיפים אתניים חיוביים. ואם טבעונית חובבת אינדיאנים נותנת לה כוס קפה בחינם מדי בקר, אז למה לא. בסופו של דבר "הלבנים מסתכלים על הגרנד-קניון, על מפלי הניאגרה, על ירח מלא על תינוקות ועל אינדיאנים באותה סנטימנטאליות מטופשת".
  
שרמן אלקסי הוא סופר עטור פרסים מארצות הברית, וזהו ספרו הראשון היוצא לאור בעברית. "עשרה אינדיאנים קטנים" הוא קובץ של תשעה סיפורים, שכל אחד מהם מתאר בחריפות נוקבת אך משועשעת בן שבט ספוקיין שחי באמריקה של ימינו. דרך גיבוריו הגברים והנשים אלקסי כותב על הצביעות הליברלית, ועל רגשות אשמה שמייצרים גזענות. בסיפור  "חייה ומעלליה של אסטל – העוברת- מעל" הוא מספר על ילדותו של נער אינדיאני, החי עם אמו המטפחת קבוצה של נשים לבנות המעריצות ומשננות את הגיגיה המופרכים. ב"מישהו כאן יכול להעיד" אינדיאנית בת חמישים יושבת במסעדה, וכשהיא גומרת לאכול דוקטורנט לכלכלה ממוצא סורי-אפריקאי מפוצץ בה את עצמו. לאיש שנותן לה מחסה ומנסה להגיש לה עזרה רפואית היא אומרת שלדעתה ספק הוא אם כל אלו שנהרגו במגדלי התאומים אכן היו חפים מפשע, ותוהה האם כדאי לה לנצל את הפיגוע ולהעלם מביתה בלי לשוב.
 
גיבוריו של אלקסי מסתכלים על העולם במבט מריר מפוכח, פורצים ומגדירים מחדש את זהותם האתנית במרחב התרבותי הלבן, בו לעולם יהיו שונים, אחרים. אלקסי משחק עם המתח הבין גזעי. עם הרצון להיות כמו כולם ועם השאלה מי הוא האחר, ומה צריך להיות היחס למיעוטים. בסיפור "תבניות טיסה, דפוסי מנוסה" נקלע הגיבור האינדיאני לשיחה מוזרה עם נהג המונית שלו, שלטענתו היה טייס בחיל האוויר של הקיסר ונאלץ לברוח עם חילופי השלטון. מיהו האחר כאן, שואל הסיפור, האתיופי האמריקאי, או האינדיאני ה"יליד"?
 
בשוק הספרים של ישראל, למרבה הצער, לא אוהבים כל כך סיפורים קצרים, ומעדיפים על פניהם רומנים ארוכים. בשל כך ממעטות הוצאות הספרים להוציא לאור קבצי סיפורים, מקוריים או מתורגמים. לטעמי יש להצטער על כך. אני סבור שסיפור קצר מוצלח הוא זיקוק של אמנות הסיפור, ספרות במיטבה, ושרמן אלקסי – הוא יודע לספר סיפור. 

 

הרשימה התפרסמה במדור "סופרים וספרים" מיוחד לשבוע הספר, עתון הצופה, 9/6/06

 

 

2 Comments

התגובות סגורות.