שלושים ושבע אמהות

ששה מיליארד סיפורי לידה קיימים בעולם – ואין אשה אחת שתספר לך את האמת על הלידה שלה. אם יש לך מזל, תהיה לך לפחות חברה חכמה אחת שתבין שאת זקוקה לקצת יותר מאשר "היה קשה…אבל אין כמו להיות אמא". לי לא הייתה.

( ראנה רייקו ריצוטו – עמ' 21)

כשקיבלתי לסקירה את הספר "אמהוֹת חושבות – נשים כותבות את האמת על אמהוּת", והבטתי על כריכתו חששתי שמדובר בעוד אחד מתוך ספרי עצות רבים עד לייאוש. משהו כמו "עשרים ושתים עצות לאמהות של היום" או "הדרך השלישית- חכמי הזן מספרים על הקשת בענן"  בה מספרים לך איך להיות אשת קריירה מושלמת, לרזות עשרים קילו, לגדל שלשה ילדים מאושרים, בעל מרוצה ולהיות בלונדינית. הכל בו זמנית וקל ללימוד בעשרה שיעורים. מין ספרים כאלה ששווים את משקלם בטישו שדרוש לשימוש תוך כדי קריאתם.
ובכן, טעות. כבר בפתיחת  הספר מוצהר כי "מטרתו של ספר זה היא לשמש תרופת נגד לאותה ספרות פשוטה ומתקתקה בנושא אמהוּת".  העורכות – קמיל פרי וקייט מוזס, הן עורכות המדור "אמהות חושבות" במגזין האינטרנט הנחשב  "סאלון". מטרת האתר הייתה לאפשר לאמהות לנהל שיחה אינטליגנטית בינן לבין עצמן, לאו דווקא בארגז החול של הגינה העירונית, או תוך כדי הדבקת נוצצים על קרטון עם

הילדים בכתה ג'. הספר, שיצא לאור ב"יום האם" של שנת 1999 כולל בתוכו שלושים ושבעה קטעים שהתפרסמו בשנה הראשונה של האתר.  מדובר בספר מצוין שכתוב בצורה אינטליגנטית על ידי חבורה מרשימה של נשים מוכשרות. הנושאים בספר מגוונים, תוכלו למצוא כאן קטע משעשע בו מספרת אמא על גירוש שור ענק שהגיע לגינתה, וסיפור על ילד בעל קשיים חברתיים ששאיפתו להיות כוכב כדורגל. יש כאן מחשבות של אמהות על בנותיהן, ועל הקשר בינן לאמא שלהן. סיפורים על שמחת הלידה ותוגת פטירתו של ילד. שאלון מצחיק לאבות עסוקים, ותיאור קודר על גידול ילדים ואחזקת בית במשפחה חד הורית. אין כאן רצון לזעזע  ואין זה, כפי שמשום מה נכתב בגב הספר  "אוסף פרובוקטיבי".  אלא נסיון מרשים לפרוש בפנינו תיאור ססגוני של חווית האמהות כפי שהיא. ללא כחל ושרק.
עוד לפני שהספקתי לגמור לכתוב את הסקירה, אשתי לקחה את הספר אליה לקריאה. היא טוענת שזה ספר מיוחד המציג את הדברים כפי שהם, את "מאחורי הקלעים של האמהות". אין זה עוד ספר של "הריון ולידה וגידול המשפחה" אלא משהו שנוגע בלב, בעצם חווית האמהות, הקשה, המסובכת והמתסכלת לעתים.
אשתי כבר קנתה עותק נוסף, מתנה לחברה. קנו גם אתם. לעצמכן, לכם. לא צריך לחכות ליום האם.

אמהוֹת חושבות – נשים כותבות את האמת על אמהוּת – עורכות : קמיל פרי וקייט מוזס, מאנגלית: יעל זיסקינד-קלר, הוצאת מודן, 2005 תשס"ו, 243 עמ, 72 ₪

3 Comments

התגובות סגורות.