מִי יָצַר אֵל וּפֶסֶל נָסָךְ – על הספר "יוצרי האלים" מאת פרנק הרברט

הקוהן חווה תחושת סיפוק קלה. עד כה התנהלו הדברים בטווח התחזיות שלו. הוא אמר:
"כפי שאנחנו יודעים, הסכנה הכרוכה בתהליך יצירתו של אל היא שנצליח. במדע הפסי הצלחה בסדר הגודל שאנו מתכננים בחדר הזה נושאת בחובה סכנה חוזרת עמוקה. העובדה היא שאנחנו ממש יוצרים אל. ביצירת אל באופן פרדוקסאלי אנו משיגים משהו שאיננו עוד יצירתנו. ייתכן אפילו שאנחנו נהפוך ליצירי היצירה שלנו".
(עמוד 17)

 

יוצרי האלים, פרנק הרברט, מאנגלית: ברק נטף, הוצאת ינשוף, 2007 תשס"ז, 214 עמ', 79 ש"ח

אודה ולא אבוש, קלאסיקות מדע בדיוני גורמות לי לפרצי נוסטלגיה כמעט בלתי נשלטים. כשהגיעה מהדואר המעטפה עם הספרים, ראיתי על הכריכה –  "יוצרי האלים  מאת  פרנק הרברט". הרברט, הוא כתב את "חולית" אמרתי לעצמי, הנחתי את שאר הספרים שהגיעו בצד, ואת כל עניני היום יום וישבתי לקרוא.
"יוצרי האלים" מספר על "שירות הגילוי והחינוך מחדש", מנסה ליצור מחדש את האימפריה הגלקטית שהתנפצה במלחמות הרים. נציגיו נשלחים אל הפלנטות שהקשר איתן נותק, ומנסים ללמד אותם מחדש את מה שאיבדו. אך העניין אינו פשוט כל כך. אם לאחר הגילוי, יתברר כי לתושבי הכוכב  נטיות לתוקפנות מרושעת, המלחמה עלולה לפרוץ מחדש. וכך, עשרה שבועות אחרי שיצא מבית הספר הוצב לואיס אורנה בפלנטה האמאל שהתגלתה מחדש רק לאחרונה, והיא דומה ביותר לכדור הארץ. אחרי שצפה בתושבים במשך עשרה שבועות הוא לוחץ על כפתור האזעקה. לחיצה שתביא לשם את צבא הכיבוש שישעבד את הפלנטה עד שיאבדו לה כל הנטיות התוקפניות. הוא יודע שצבא הכיבוש עלול להחליט להשמיד את הפלנטה, אם השעבוד לא יצלח.
לואיס אורנה הוא הדמות המרכזית בספר "יוצרי האלים", שכתב פרנק הרברט ב 1972 ויצא לאור לאחרונה בתרגום עברי בהוצאת "ינשוף". פרנק הרברט (1920 –  1986) היה מגדולי הסופרים בתחום המדע הבדיוני, וספרו "חולית" אף הוסרט וזכה להצלחה רבה.
הספר הוא מז'אנר "סיפורי חניכה", בהם הגיבור עובר תלאות שונות ומשונות, ומגלה את עצמו ואת מקומו בעולם. בדרך הוא נע בין עולמות, צפה בתרבויות אנושיות ובתר-אנושיות, נפגש עם חייזרים, נשים קטלניות וערמומיות, ונאבק בכהני דת המנהלים את העולם בכוח המחשבה. הרעיונות הנידונים ב"יוצרי האלים" היו תשתית לסדרת "חולית". הספר יצא לאור לפני שנים רבות, (לא חמישים שנה, כפי שכתוב בטעות על הכריכה האחורית, אבל שנים רבות בכל זאת). למרות השנים שחלפו לא נס ליחו והשאלות שהוא עוסק בהן עדיין רלבנטיות גם בימינו.
באמצעות גיבוריו דן הרברט במקומה של הדת בחיי האדם. בטיבם של האלים שהאדם סוגד להם, ובמקום ובתפקיד שממסדים דתיים תופסים בעולם, לצד או אולי במקום מוסדות פוליטיים. הרברט עוסק במקומו של הכוח הפוליטי הנסתר, במגבלות הכוח הצבאי ובתועלת הקלושה שיש בשאיפת שלום מול אויב פוטנציאלי עתיר כוח. למרות הנושאים כבדי המשקל בהם עוסק הספר, הוא מעניין ומרתק ושומר על רמת מתח לאורך כל הספר באמצעות עלילה מורכבת ופתלתלה שאינה נופלת לקלישאות הז'אנר.  
  
"יוצרי האלים" תורגם בסדרת "ינשוף קלאסיק". בקרוב יצאו לאור בסדרה זו ספרים של קלסיקונים נוספים. "שמש עירומה" רומן הרובוטים השני של אסימוב, ו"פני מועדות לכוכבים" של אלפרד בסטר.  שני הספרים יצאו לאור לפני שנים, וכבר מזמן אזלו מהשוק. את העותקים שלי אני לא משאיל לאף אחד, אז טוב שיוצאות מהדורות חדשות.

 

יתפרסם ביום א' הקרוב בטורי "קראתי ספר" בעתון "הצופה"

3 Comments

 1. תיקון קטן

  הספר נכתב לפני כחמישים שנה ופורסם בחלקים בכתב עת.
  הספר יצא לפני כשלושים שנה.
  על העטיפה נכתב "חמישים שנה לאחר שנכתב".

 2. משה וינר

  גלעד שלומות
  מכיוון שמדובר בהוצאה לאור חדשה (לפחות לי לא יצא לקרא עד כה ספר שיצא בהוצאת ינשוף) אשמח אם תקדיש מספר מילים לאיכות התרגום – פקטור המשפיע בצורה חדה על איכות חווית קריאת הספר
  חן חן
  משה

התגובות סגורות.