אש בכנסיה

רפרם חדד מביא בבלוג שלו תמונות מ"יום ששי הטוב". התמונות הזכירו לי את "שבת האור" אחד מהאירועים המרשימים שנוכחתי בהם. "שבת האור" נערכת למחרת יום ששי הקדוש בכנסית הקבר. בו לפי האמונה הנוצרית יורדת אש מהשמים ומדליקה אש בתוך מתחם קברו של ישו, הנמצא בכנסית הקבר
 
מסיבות שלא כאן המקום לפרטן, לפני כעשר שנים הייתי בטקס "האש הקדושה". הגענו לכנסיה כמה שעות לפני תחילת הטקס, הכנסייה כבר הייתה מלאה. כנסית הקבר היא אתר לסכסוכים מרחיקי לכת בין פלגים שונים בכנסיה הנוצרית, ואירועי "שבת האור" הם אחד מהמוקדים לסכסוך. באותה שנה  היה חשש משמעותי לפריצת תגרות בתוך הכנסיות.  
 

סמוך  למעברים עמדו נשים וגברים מבוגרים מאד  שהגיעו מכל רחבי העולם. התברר לי שהם ממתינים שם כבר יום או יומיים, כדי לזכות לראות את האור מקרוב. אליהם הצטרפו נוצרים מישראל, הקולניים שבהם היו צעירים מנצרת. היה חם מאד באותה שבת, ובכנסיה הלא מאווררת היה חם במיוחד. מסיבות דתיות ופוליטיות מבנה הכנסייה לא ניתן לשינוי, ואין שם יציאות בטחון או מערכות כיבוי אש מכל סוג שהוא.  
הצעירים התחילו לקרוא בקול, חששתי שיתחילו מהומות. מי שהיה המנהיג שלהם, ככל הנראה החל לקרוא בקול, למה לריב כולנו נוצרים אחים.
לאחר המתנה ארוכה התחיל הטקס. אנשי כמורה במדים הדורים הלכו מסביב, לפניהם איש נוקש במקל מתכת על הארץ. איני בקי בכנסיה ובהליכותיה, כך שלא אדע מי ומה היו הצועדים. הבנתי שבראשם עומד הפטריארך. אחרי כמה הקפות טקסיות בתוך הכנסייה סביב המתחם הקדוש, הפטריארך נכנס וצופה בירידת האש הקדושה מן השמים. איני יודע מה התרחש במתחם הסגור –  על פי אמונתם האש ירדה מהשמים  והפטריארך הדליק ממנה אבוקה. עוזריו הדליקו ממנה אש והעבירו את האש אל כל הנוכחים בכנסיה, שאחזו בידיהם נרות הממתינים להדלקה. תוך שניות כל הנוכחים אחזו בידיהם נרות דולקים. ואני – יהודי בכנסית הקבר בעיצומו של חג הפסחא, חג בו היו אבותיהם של הזקנות הללו ממש פורעים באבותי. מביט בהם, אחוזים בלהט דתי אותו אני מכיר ממקומות אחרים ושרים שירי אחדות המחנה. "כולנו נוצרים". קרובים כל כך ורחוקים כל כך .

 

עוד על הטקס תוכלו לקרוא כאן

One comment

  1. גדיוי

    באמת כתבת טור מענין ,אבל חבל שלא פתחת את הנושא יותר:מה באמת עשית שם,מי האנשים האלה?זה נראה כמו חומר לטור עם הרבה יותר בשר…כמו שאמרתי,השארת לי בפה טעם של עוד.אולי בכל זאת תשלים את המלאכה בהזדמנות?
    גדי

התגובות סגורות.