דעות שפויות, בפרשת הנשיא קצב, בפוליטיקה ובכלל

לאורי פז יש דעה אחרת בשאלת העמדתו לדין של קצב ועסקת הטיעון שנחתמה איתו. זכותו, כמובן. לצורך כך הוא מביא שלשה ציטוטים, ומכתיר אותם בתואר "שלש פרשנויות שפויות".

רוצה לומר, שאר הפרשנויות והדעות שהושמעו בסוגיה מורכבת זו אינן אלא הזיות של מטורף, או הרהורים פרועים של כאלה שאינם מסוגלים להבחין בין טוב לרע,ובכלל כדאי שנזמין אותם לשיחה דחופה עם הפסיכיאטר המחוזי.

 

כן, אני יודע שאורי פז לא המציא את השימוש הנלוז הזה בתארים מתחום בריאות הנפש לדעותיהם של יריביך הרעיוניים. דרך ההתבטאות הזו נפוצה, לטעמי נפוצה מדי. יש הרזיה שפויה, שכירת דירה שפויה, וכמובן בתחום הפוליטי -ראו למשל את  "עלה ירוק" המבטיחים להכנס רק לקואליציה שפויה  ולכן ביקורתי אינה רק נגד הרשימה המסוימת הזו, שפויה ככל שתהיה.  אני חושב שצריך להפסיק את השימוש הזה בתואר "שפוי", לשמור אותו להזדמנויות קליניות, ובכך אולי להוריד את רמת האלימות של השיח הציבורי.

 

 

עדכון לפוסט:

אורי פז רשם לי בתגובה כך (ראו למטה)

טעות לעולם חוזר

הערתך נכונה ובמקום.
מרוב צריכה של ערוצי התקשורת הישראליים, לא שמתי לב לשגרת הביטוי האלים הזה. לא היית לי כל כוונה רעה שמייחסים לי כאן בביטוי זה. לכן גם החלפתי אותו לביטוי הולם יותר וטהור יותר בעיני

כה לחי, אורי.

 

5 Comments

 1. ד.ט

  באותה הזדמנות כדאי גם להפחית את המינון של "הזוי". מוטב לכנות מהלך כלשהו "מוטעה", "חסר היגיון", "מסוכן" אבל לא "הזוי".

 2. אחת מהצפון

  אתמול התחלתי לכתוב תגובה לאורי פז בדיוק על העניין הזה ופשוט הפסקתי בהרגשת בחילה ובידיעה שזה לא יעזור. אני שמחה שעוד מישהו שם לב לעניין "השפוי". אני מתחילה להתייאש מכוחות האופל הסובבים ביננו…

 3. דני בלוך

  נשאיר לפסיכיאטרה ולפסיכולוגיה את ליטרת הבשר שלהם ועדיין נותרו לנו מספיק ביטויים חריפים בוויכוח הפוליטי, הרעיוני או המשפטי.

 4. musa g

  סליחה על ההתחכמות, אתה צודק במאה אחוז. השימוש בביטוי "שפוי" הוא אכן ביטוי אחד מני רבים לשיח ציבורי שהוא אלים בטיבו ובטבעו, והביטויים הנפוצים בו משקפים זאת נאמנה.

 5. הערתך נכונה ובמקום.

  מרוב צריכה של ערוצי התקשורת הישראליים, לא שמתי לב לשגרת הביטוי האלים הזה. לא היית לי כל כוונה רעה שמייחסים לי כאן בביטוי זה. לכן גם החלפתי אותו לביטוי הולם יותר וטהור יותר בעיני.

התגובות סגורות.