ספר השיאים של גינס – 2008

 

גינס שיאי עולם 2008, מאנגלית : רימונה גרסון, הוצאת כרטא 2007 תשס"ח, 288 עמ', 189 ש"ח

לפני שנה בדיוק כתבתי על ספר השיאים של גינס לשנת 2007. שנה חלפה, והנה, ממש לפני ש2008 מגיעה, יוצא לאור בעברית ספר השיאים של שנת 2008 .
כמו אז, הבת שלי שמחה מאד. ספר מגניב, היא אמרה. וכמו שציפינו, הספר כבד, נוצץ ויקר.
רציתי לחזור אל גיבורי השנה שעברה, אמיליאנו מרקדו דל טורו מפוארטו ריקו – הגבר החי הכי מבוגר בעולם, צ'אד פאל שתרם לאנושות בכך שניפח את בלון המסטיק הכי גדול, אלדו זילי שהעיף פנקייק לגובה 3.35 מטר, וכמובן ראש וראשון לשיאנים מנדי אמברוז שאכל שלשה קרקרים ב 34.78 שניות. לצערי, לא מצאתי אותם שם. כל שנה מחליפים שיאנים, שיהיה אפשר למכור מהדורה חדשה, תחל שנה ושיאיה.
כבכל שנה הספר כולל עובדות מרתקות מעולם הטבע, כמו יישוב הקבע הכי קר. (כשהם היו במאחז בטח היה קר הרבה יותר),  ובעל החיים היבשתי הכי רועש, השאגן. (עד היום חשבתי שהשיא שייך לחבורת תיכוניסטים בשיחות אמצע הלילה ליד הבית שלי). יש גם רשימה, משמימה למדי של כל מיני שיאים ספורטיביים – אסאמה פואל למשל הוא האיש שרץ הכי מהר למרחק מאה מטר ללא השפעת סמים. וסמואל ונגי'רו רץ הכי מהר את החצי מרתון. מעניין מי רץ את החצי השני.
ויש את השיאים המטופשים, שהם הם העיקר בספר. רולף איכן מגרמניה צעד יחף לאורך 19.1 מטרים על כירים חשמליים, וברוח החנוכה – ממש לפני סגירת המהדורה, הספיק לוס פאן יאו מאנגליה לאכול בשלוש דקות שש סופגניות מצופות סוכר – בלי ללקק את שפתיו. ויש את אשריטה פורמן. הבחור מחזיק ב 54 שיאי גינס, שיא בפני עצמו. פורמן זחל מייל ב24 דקות ו44 שניות. לעומת זאת, כדי לדחוף תפוז באמצעות האף למרחק דומה הוא נזקק  ל24 דקות ו36 שניות בלבד. ולא נתקררה דעתו עד שזכה במקום הראשון במרוץ שקים למרחק עשרה קילומטר, ואיזן על סנטרו שבעה עשר ארגזי חלב במשקל כולל של ארבעים ושניים ק"ג. איש רב פעלים, אין ספק.  
תנוח דעתכם – יש  למה לצפות גם בשנה הבאה. בימים אלה ממש ארבעה קציני משטרה בריטיים מנסים לשבור את שיא החצייה של האוקיינוס האטלנטי בסירת משוטים, ואמריקני אחד רוצה לשוט לבד בסירת משוטים לאירופה.
כן, זה מטופש, מעציב במידה ידועה לראות על מה משחיתים אנשים את זמנם. אבל למה לראות את הצד השלילי בכל דבר. עוד שנה שנתיים אגיש מועמדות לתואר מבקר הספרים היחיד של "הצופה" שכותב ביקורות על ספר השיאים של גינס.

 

יתפרסם בסוף השבוע בטורי "ספר חברה תרבות" במדור "סופרים וספרים" בעתון "הצופה"

3 Comments

  1. פינגבק:שיא השיאים אשר לגינס | ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.