ספר הביכורים של השנה

יש כל מיני פרסים. פרס ספיר, הנסיון של מפעל המס על העניים לתת קצת כסף לכיבוס המצפון. ופרס ראש הממשלה ליוצרים, שאצלי לפחות מעורר תמיהה על בחירותיו. והנה פרס חדש – ספר הביכורים של השנה, של עתון הארץ/ספרים.

 

תחרות "ספר הביכורים של השנה" של עיתון "הארץ/ספרים"

 

נבחרו שלושת המועמדים הסופיים לפרס "ספר הביכורים של השנה":

 

ניצן וייסמן על ספרו "על גבול יערות הרוזמרין" (ידיעות אחרונות)

יניב איצקוביץ' על ספרו "דופק" (הקיבוץ המאוחד)

אסף שור על ספרו "עמרם" (בבל)

 

שלושת המועמדים הסופיים לזכייה בפרס "ספר הביכורים של השנה" שעורך עיתון "הארץ/ספרים" זו השנה הראשונה, הם:

  • ניצן וייסמן, על ספרו "על גבול יערות הרוזמרין" (הוצ' ידיעות אחרונות, סדרת פרוזה עברית בעריכת רנה ורבין, בשיתוף עם "קסת" בעריכת יובל שמעוני).
  • יניב איצקוביץ' על ספרו "דופק" (הוצ' הקיבוץ המאוחד, סדרת ספ. בעריכת דנה אולמרט).
  • אסף שור על ספרו "עמרם" (הוצ' בבל. בעריכת עודד וולקשטיין).

  

              גובה הפרס שיינתן לזוכה בתחרות חסר תקדים: 50,000 שקלים.

 

מבין עשרות הספרים שנשלחו לתחרות (לכל הוצאת ספרים הותר לשלוח שני כותרים בלבד), נבחרו על ידי צוות שופטי התחרות שלושה בלבד. שמות השופטים חסויים, והם יפורסמו במעמד הענקת הפרס.

 

ההכרזה על הזוכה תתקיים בקבלת פנים שתיערך ביום ב', ה-7 בחודש ינואר 2008, בשעה 18:00 במערכת עיתון "הארץ", בנוכחות המו"ל והעורך הראשי עמוס שוקן, עורך מוסף "ספרים" דרור משעני, צוות השופטים, המועמדים, אנשי הוצאות, עיתונאים ואורחים.

 

תחרות "ספר הביכורים של השנה" נערכת זו השנה הראשונה. זוהי, למעשה, התחרות היחידה המבדלת את ספרי הביכורים מספריהם של כותבים ותיקים, ומעניקה הזדמנות הוגנת לזכייה בפרס מכובד, המאפשר התפנות לכתיבה.

 

התחרות מיועדת לספר ביכורים עברי בפרוזה של מחבר או מחברת, שזה להם ספר הפרוזה (רומן או קובץ סיפורים קצרים או חיבור אוטוביוגרפי) הראשון אשר יצא לאור. הספרים אשר השתתפו בתחרות ראו אור בין יוני 2006 ליולי 2007.

ספרי ביכורים זה מצוין. ולעודד אותם זה ממש חשוב. ל"שוקן" יש מוניטין תרבותיים. הם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש. משמח לראות ששוקן לא טבעו לגמרי בתוך הדה-מארקר, ועוד מוצאים פנאי לענינים אחרים. מצער שהקריטריון למועמדות הוא ספרים שנבחרו על ידי ההוצאה. אולי זו הדרך שלהם לצמצם את מספר המועמדים לאלה שהוציאו כבר ספר ועברו את כל מסלול היסורים בדרך אליו.  לא בטוח שאלו שלשת הספרים שאני הייתי בוחר, אבל אני לא ברשימה הסודית של השופטים.

 כל כך הרבה כתבי יד נכתבים,  מועטים מתוכם נבחרים, וגם הם בסופו של דבר רבים למדי, מיעוט שבמיעוט מתוכם זוכה לתשומת לב או הצלחה.  לפעמים אני חושב לעצמי שלו היו כותבי הספרים יודעים זאת,לא היו פותחים במיזם מלכתחילה. 

כך או כך, למה להיות פסימיים. בהצלחה לזוכים השנה, בהצלחה למועמדי השנה הבאה שבדיוק עכשיו קיבלו מכתב מהעורכת מטעם ההוצאה שמצווה עליהם למחוק ולשנות ולתקן את יצירתם, וברכת הדרך  לאלו שיושבים מול הדף עכשיו ממש ותוהים למה לנו כל הענין הזה.

 

 

One comment

התגובות סגורות.