ואני ראיתי ברוש – מהומה בלשכות המסחר

בוקה ומבולקה באיגוד לשכות המסחר. (שם שתמיד נראה לי כמו אסיפה של בורגנים מהוגנים בחליפות נוסח שנות החמישים. בית מסחר לבנהוק את אפשטיין, או בירנבוים את בירנבוים קונפקציה והנעלה, דברים כאלה). וכך מדווח העתון ש"הארץ" הוא העטיפה שלו:

אתם עבריינים? יש גורם רופס, מוכה עיוורון, שרוצה להפוך אותנו לכאלה". כך אמר נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, בכנס של מאות יבואנים, יצואנים וסוחרים שמחו נגד עסקת החבילה ותיקוני החקיקה לטובת העובדים עליהם הוסכם בין הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים.

 

אוריאל לין החליט שהאיגוד יפרוש מלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (לא בפעם הראשונה, אגב) בגלל הטענות המרות שיש לו כנגד ברוש, יו"ר לשכת התיאום. (ונשיא התאחדות התעשיינים. ים של תארים יש להם שם). ברוש, כך מסתבר מכר את המדינה לחבורת פוחחים, וחייבים להתארגן כי הברברים בשער.

לדברי לין, ללא דיון מוקדם הגניבו לתוכנית הכלכלית 13 תיקוני חקיקה הכוללים 149 עוולות של מעסיקים המוגדרות מעתה כעבירה פלילית. "הכל מתוך כניעה לא מובנת לדרישות של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. וזאת עושה ממשלה אחראית שנותנת להסתדרות כוח, דבר שלא העזו לעשות אפילו בימי מפא"י החשוכים", הוא טען.

לין מופתע מהגילוי שמעסיקים לא יהיו מעל החוק, ויאלצו לתת את הדין על עוולות שיעשו:

"עצם הכוונה להעמיד לדין מעסיקים היא מעשה משפיל שהדעת אינה סובלת.

נשיא אחר מהשכונה, מוסיף משלו

נשיא לשכת המסחר והתעשייה בחיפה והצפון, גד שפר: "לא נסכים שבכל מפעל או בית עסק ימונה קומיסר מטעם ההסתדרות, שיוכל להיכנס לחברה ולעשות בה כרצונו. מבטיחים שלא יביאו שביתות במשק? מאז הרפורמה בנמלי הים, שכללה התחייבות של העובדים לשמור על שקט תעשייתי, פרצו בנמלים שביתות ועיצומים שגרמו נזק של 2.5 מיליארד שקל – יותר מהעלות של מבצע 'עופרת יצוקה'".

אבי כץ, מנכ"ל רשת חנויות הצעצועים כפר השעשועים, מוסיף דימוי ילדותי וחביב:

"לא נהיה יותר פראיירים. לא נישבר למרות עיני, שמרגיש שהוא בעל הבית של המדינה; ולמרות ברוש, שמלקק לעיני את הישבן".

אני מודה, לא התעמקתי מספיק בתכנית הכלכלית האחרונה, ובשינויים שהוכנסו בה בשל דרישותיו של עיני. לא גיבשתי דעה מוצקה, בעד או נגד. אבל אם הם כל כך מודאגים, אז יש סיבה לאופטימיות.

5 Comments

 1. תמי

  בוקר טוב

  אתה, כמו כולם, מתייחס למעסיקים כאל עושקים. הם הרע התמידי. אני חס וחלילה לא אומרת שאין לשמור בקפדנות על זכויות העובד אך לסוחרים והעצמאים הקטנים אין מי שיעמוד לימינם. אם העסק שלהם קורס אף אחד לא עומד לצידם,הם לא זכאים אפילו לדמי אבטלה. .
  למשפחתי יש עסק קטן בת"א שמתפרנס בעיקר מתיירות. בתקופות של טרור ומלחמות אין עבודה . מישהו לוקח את זה בחשבון? מתחשב? עיריית ת"א מורידה או דוחה את תשלומי הארנונה? אבל המשכורות לעובדים משולמות בזמן וכך צריך להיות. אל תרחמו עלינו אבל אל תתייחסו אלינו תמיד כאל סוד של שיילוק.

 2. אני מוחה נגד מעסיקים שחושבים שהעובדים שלהם הם סוג של עבדים, שצכירים לנשק להם את כפות הרגליים כל יום בגלל שהם מעסיקים אותם.
  מעסיקים שחושבים שהם יכולים להשתמש בעובדים ולהשליך אותם בכל עת שיחפצו.

  מעסיקים שנחרדים כשהם שומעים שלעובדים יש זכויות

 3. שאת אוריאל לין מטרידות הצרות של עסקים בסדר הגודל של העסק המשפחתי שלך, אז לצערי את טועה.
  אין ספק שצריך להגן יותר על עצמאים ועל מעסיקים קטנים; זו לא הכוונה של אוריאל לין.

התגובות סגורות.