שבת שלום וגדרות על מפעלים

באינטל מתבצרים. הם נערכים להתמודד עם זעם ההמונים.  

אין כמו גדרות תייל מסביב למקום העבודה. כעובד לשעבר באינטל, אני תוהה האם הם נועדו להגן מפני פורצים עזי נפש שיבואו מבחוץ, או להמשיך לשמור את העובדים בפנים, לשמור על "תרבות אינטל" ולהמשיך לעבוד לעבוד ולעבוד, לתפארת בעלי המניות.

 

התמונה לקוחה מידיעה בYNET המספרת ש"אינטל מתגוננת מפני החרדים". מה שמצער אותי בהפגנה הזו היא שהחרדים מוכנים להתפשר להסכים שעובדים שאינם יהודים יעבדו בשבת. לדעתי מנוחת השבת היא ערך, שנרמס בגלגלי הרצון האינסופי לצריכה ולהשגיות דורסנית כדי לממן אותה. אני חושב שערכה של השבת צריך להשמר, עבור כל אדם עובד. שנאלץ לעבוד בשבת במקום לנוח ולהנפש. אלה שעובדים בשכר מינימום כי אין להם עבודה אחרת.  או לאלה שמתוך ש"ככה עושים כולם"  יודעים שאם לא ישתתפו בעבודה בשבת יאלצו למצוא לעצמו מקום עבודה אחר. או בכלל לא למצוא. ואלה שבמקום העבודה שלהם  ישנם כאלה שמאמינים לגיורא ירון:

"מנהל צעיר שגם רוצה חיי משפחה לא יכול לעבוד בתחום שלנו", אמר לאחרונה יזם ההיי-טק הסדרתי גיורא ירון, בראיון למגזין TheMarker. "זה טוטאל קומיטמנט הדברים האלה. למה? כי תמיד יש איזה ?נבל' בקוריאה, בסין או בהודו שמתחרה בך. להביא את הילדים או לקחת אותם מהגן? תגידו, חבר'ה, אתם ירדתם מהפסים? (לדבריו המלאים של ירון, ראו מסגרת).

שבת שלום לכולם.

9 Comments

 1. בנוגע לבתי המלון.
  שם – ברור שהעובדים צריכים לעבוד גם בשבת. נכון ? כדי שאנחנו נוכל להתארח בסבבה. לנוח שבת אחת יותר מכרגיל.
  וכן- שם יודעים איך להסתדר עם הכשרות למרות העבודה בשבת. גם איך לקחת כסף יודעים שם בלי לפגום בתעודה הנכספ.
  בעולם מתוקן באמת- אני לא בטוח שכך זה צריך להיות.
  שבת

 2. דב ט.

  שבועי – שפשוט מוזז ליום אחר במקרה שהעובד עבד בשבת?

  יש כאן שלוש סוגיות למעשה. האחת, יום מנוחה שבועי (לאו דווקא שבת) כזכות בסיסית של העובד. השנייה, זכותו של יהודי, במדינת ישראל, שלא לעבוד בשבת. השלישית, עניין חיי המשפחה, שנפגעים כאשר יום המנוחה השבועי אינו אותו יום.

 3. שי ס.

  אני לא מכיר את תנאי העבודה באינטל אך אני משער שהם מקבלים יום מנוחה חלופי המתחייב בחוק.
  אגב, חברת דיזיין פנתה בנושא זה לבג"צ וקבעה שהיא לא יכולה להתחרות בשוק שלה עם הפסקת עבודה בשבת. היא ביקשה להעביר את יום החופשה של העובדים שלה ליום אחר מיום שבת. בג"צ דחה עתירה זו וציין שיום שבתון הוא זכות סוציאלית חשובה וגם זכות יהודית. הם ציינו את החשיבות של יום שבתון כללי שנעשה בפרהסיה, עם חברים, משפחה וכו'.
  ליבי נוטה להסכים עם בג"צ אבל יש לי תהיה קשה: כולנו רוצים לנוח בשבת אך גם לבלות בחיק הטבע, ללכת לבקר חברים רחוקים ועוד. אני כמובן יכול לחיות ללא קניות בשבת אבל מצד שני בתור אחד שגר במרכז ללא רכב רוצה גם לבקר את משפחתי בדרום והייתי שמח לרכבת. אולי הפתרון הוא ששבת יהפוך ליום שבתון כללי, מעין יום כיפור מקסים שכזה ויום ראשון יהיה יום שבתון שני שכזה שבו החניות יהיו פתוחות וכו'.

  שבת שלום 🙂

 4. המשפטים הללו של גיורא ירון שהבאת מדכאים ודוחים אותי עד מאוד, ממש לא מקנא בו, לא משנה כמה הוא מרוויח, עצוב, והוא לא רואה כמה מה שהוא מבטא עצוב ומקומם גם כלפי מה שהוא מפסיד עם ילדיו וגם מה שילדיו מפסידים איתו, העולם החדש חדיש הזה והעבדות בו לא כייפית ולא הגיונית בכלל

 5. רני

  מחד נראה לי בלי לבדוק ובלי לחקור שאינטל ממלאת את כל הכתוב בחוק ככתבו לשונו וכוונתו. מאידך יש לי ספקות בקשר למפגינים כולם הלוואי וכל כולם של כלל צדיקי הדור מפגיניו רבניו וכל נספחיו היו מקפידים כך על מילוי החוק הישראלי.

  בעיקרון לפי אמונתי אין זכות לשום אדם בעולם לפגוע בפרנסתו וקיומו של האחר ללא סיבה מקובלת על שניהם. זה כרוך בפגיעה בעץ פרי, בחרם אקדמאי, או חרם אחר, אי תשלום שכר וכדומה. בנושא שהוזכר אני חושב שבג"ץ חי בעולם שלא קיים. אם כתוצאה מהחלטתו נסגר מפעל, פוטרו אנשים ונאבדו פרנסות בג"צ עשה רע ואפילו רע מאוד.

  אם אינטל יעזוב את ירושלים או חס וחלילה את ישראל מי יפרנס את המפגינים? עוד עול על מי שעובד מייצר ומשלם מיסים.

  תשובה לאמור לעיל צריך. ובאשר לדב. שים לב לכך שאתה מדבר על שלוש זכויות שהחברה חבה ליחיד. מה הן חובות אותו יחיד. מי בדיוק חייב לממן לכל העם את שלושת אלו? והרי זו רעה חולה של החברה הישראלית שבה הכל זכאי להכל לפי כל מיני צווים הוראות חוקים נוהגים וסתם "מגיע לי !!!" ומי יממן זכויות אלו?

 6. דב ט.

  מן הסתם, כאשר מדברים על זכויות שיש לאדם העובד, עולה מזה שהוא עובד, ולא סתם עומד וצועק מגיע לי. אדם שעובד, באמת מגיעים לו דברים מסוימים.

  אבל נכון שיש סוגייה רביעית והיא שאלת ההכרח הכלכלי שבהפעלת קווי ייצור בשבת, או הנזק מאי-הפעלתם כאשר המתחרים, במדינות אחרות, עובדים ברצף.

 7. פינגבק:SHS | ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.