השומר אחי ואינטרסים של בעלי המניות

אריק רגב, מנכ"ל חברת G4S אבטחה – לשעבר "השמירה", מהמעסיקים הגדולים בישראל, אומר שלא שכח מאין הגיע וטוען כי הוא מוותר על מאות מכרזים כדי לשלם לעובדים כראוי. בראיון ל-ynet הוא מצהיר: "אני יודע שהיחס לעובדים בענף הוא מחפיר ושמתעללים בהם. אני כאן כדי להוביל מהפיכה ולשנות את זה" 

Ynet השומר שהיה למנכ"ל: " היחס לשומרים ישתנה" – כלכלה

אריק רגב מבטיח שהחברה שהוא מנהל, למרות המוניטין המפוקפק שרכשה בשנים שעברו (לא תחת ניהולו, יש לציין), מובילה מהפכה בתחום חברות הסחר בעבודה (המכונות "חברות שמירה" או "חברות כ"א" בלשון נקייה). הוא מתחייב לשמור על החוק ולהתנהג בכבוד לעובדים. לצערי, נהיה מוכרחים להודות שאכן מדובר במהפכה, בוודאי בתחום החברות הללו שיש בהן לא מעטות המתפרנסות מעושק העובדים, ומתחייבות לקבל מהארגונים השוכרים את שירותיהם מראש תעריפים שלא יאפשרו להם לשלם את המינימום הנדרש.

אריק רגב מוסיף ואומר:

"בכלל, אני חושב שהעובד לא צריך לרדוף אחרינו בשביל לקבל את מה שמגיע לו. הדבר הראשון שעשיתי היה לחלק לכל העובדים, בתלוש המשכורת, את מספר הנייד שלי. אם יש בעיה, אם לא שילמנו משהו, אם מנהל התנהג לעובד שלא כראוי – שירים טלפון. בנוסף, מיניתי גם עורך דין שפועל כמבקר פנים בנושא היחס לעובדים ואחראי אך ורק על הנושא הזה, והוא בודק כל הזמן אם אין פגיעה בזכויות או יחס לא יפה".

אני לא יודע אם אכן אריק רגב עומד בהתחייבויותיו, מקווה שלא מדובר במס שפתיים אלא בכוונה אמיתית לשנות את שוק העבודה,ויש לקוות שהתביעות העומדות כנגד החברה הם מתקופות קודמות. בראיון לפחות הוא נשמע מאד חיובי ועניני.

אבל המראיין , תני גולדשטיין, אינו רגוע כלל וכלל. אידיאולוגיה של שמירה על זכויות העובד נראית לו מסוכנת.

אתה מנהל חברה שנסחרת בבורסה, ומחוייב למקסם את רווחיה. המעשים הטובים שלך הם לא מעילה באינטרסים של בעלי המניות?

בוא נקרא את זה עוד פעם, לאט. אריק רגב אומר שהוא מתחייב לשמור על החוק, ולהתייחס לעובדים כאל בני אדם. לא מדובר פה על חלוקת אופציות במיליוני דולרים, או שומו שמיים, תשלום משכורת 13 , או אפילו העלאת שכר מעבר למקובל בענף. לשמור על החוק ולהתנהג יפה, זה הכל. ולזה קוראים "מעילה באינטרסים של בעלי המניות".

5 Comments

 1. אזרח.

  החברה היתה ידועה בניצול גבוה מאוד של העובדים.

  http://maavak.org.il/maavak/?article=451

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000256172

  http://digital.globes.co.il/Repository/ml.asp?Ref=R0hOLzIwMDgvMDEvMjcjQXIwMTIwMA==&Mode=Gif&Locale=hebrew-skin

  אף לאחרונה,ב 6 באוקטובר 2009

  http://www.galilinfo.co.il/article/15.html

  "חברת השמירה תפצה מאבטחת שפוטרה למרות היותה בהריון
  בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, חייב את חברת "השמירה" באיזור העמקים לפצות בסך של 40 אלף שקלים מאבטחת מאיזור טבריה, שעבדה 7 שנים בחברה, ופיטרה אותה למרות היותה בהריון"

  איני מתפלא על תני גולדשטיין כלל וכלל.תני,כמו רבים אחרים אוחז בהשקפה של הגורו הקלקלי מילטון פרידמן.שטען:The Social Responsibility of Business is to Increase its Profits.

  http://www.colorado.edu/studentgroups/libertarians/issues/friedman-soc-resp-business.html

  לפי פרידמן ,רגב מזמר זמירות סוציאליסטיות (רחמנה לצלאן)

  פרידמן ממשיך ואומר:

  "Asking a corporation to be socially responsible ,makes no more sense, than asking a building to be."

  So the questions is, do corporate executives, provided they stay within the law, have responsibilities in their business activities other than to make as much money for their stockholders as possible? And my answer to that is:, NO. they DO NOT.

  Milton Friedman.

 2. annefan

  אין לי שום קשר לאף אחד מהגופים, ואין לי שום כלים לשפוט האם מר רגב משפר את המצב, או משאיר אותו כמות שהוא.

  אבל, הטון המתנשא העולה בתגובה של חנה זוהרף גרוע לא פחות:
  איך זה שב'קו לעובד' לא מודעים לשינוי שאתה מנהיג בחברה?

  "פניתי ליו"ר, חנה זוהר, והצעתי לה להיפגש. הייתי מאוד רוצה לשתף אתה פעולה ולהראות לה שאפשר לנהוג גם אחרת. לצערי, היא לא רוצה להיפגש אתי".

  זוהר בתגובה: "נדמה לי שפגשתי אותו פעם, אבל, אכן, נדמה לי גם שהוא הציע פעם שניפגש וזה לא יצא לפועל. בכל מקרה, תפקידי לא לחלק תעודות הוקרה למעסיקים טובים, אלא לחפש אותם וללחוץ כדי להביא אותם לנהוג טוב יותר. בעבר קיבלנו מעובדי השמירה תלונות רבות. אם אכן חל שיפור, אז יופי".

 3. עבדתי במשמרות לילה במוקד 99 של חברת השמירה, קונספט שהיה אז בחיתוליו. אני זוכרת את זה כתקופה מרגשת מחד, וכהעסקה נצלנית בהחלט מאידך. המוקד היה האליטה של החברה, אולם בהחלט זוכרת ניהול קפריזי ואטום של שאר העובדים. אני לא חושבת שהצהרה של מעסיק כזה על העסקה הוגנת, יכולה להיות יותר ממס שפתיים. חברה המעסיקה הרבה עובדים זמניים לאורך עשרות שנים, ללא תנאים סוציאליים, אינה יכולה לשנות את תרבותה בזכות אמירה של מנכ"ל. מנכ"ל בחברה בורסאית אינו יותר מאשר תורן לילה ששומר לרגע על חברת השמירה, עד שיגיע רבעון רע והוא יוחלף (תוך שהוא מקבל מצנח זהב בדרכו לתפקיד הנצלני הבא). זו המציאות הנאו ליבראלית / קפיטליסטית, לטוב ולהרבה פחות טוב. השטות שכתב כאן מישהו על כך שמפריעה לו תגובת קו לעובד, די ממחישה את זה שמה שהיה הוא מה שיהיה. כנראה שקו לעובד ודומיו נכנסו קצת יותר מדי לוןרידיה של החברה, מה שגרם אולי לצד היחצ"ני הזה. עמותה המגינה על זכויות עובדים אינה יכולה להפוך לחברה של המעסיק הנצלני. תגובתה של זהר אתית, נכונה ומעידה על כך שהעמותה מהווה את הכתובת הנכונה לפניות מעסיקים.

 4. annefan

  רק היה חסר שתכתבי שהוא גם אונס את העובדות שלו (באופן מטפורי כמובן), ואז היית מצליחה לדחוף את כל הסטיגמות השטחיות שלך לאותה תגובה.

  התגובה של זהר שחצנית ומתנשאת בדיוק כמו התגובה שלך. לך, כמו לה, אין מושג האם ההתנהלות בחברה טובה יותר מבעבר או לא (ורק שיהיה ברור, גם לי לא. אני מאלה ששלי יחימוביץ' מגנה עליהם מציפורני המעסיקים הרשעים בהייטק)

  פעם היה רע, ברור שגם בעתיד יהיה רע, הרי זה עולם קפיטליסטי (וגברי, כמובן, גברי).

  לא יתכן שאדם (ביחוד שהוא גבר וקפיטליסט) יחליט מכל מיני סיבות לשנות את דרך הפעולה של החברה, אותה הוא מנהל.
  הוא עבר תהליך אישי מסוים? שטויות.
  הוא מנכ"ל שהיה פעם שומר פשוט? לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו.
  הוא רוצה להיפגש עם מנכ"לית קו לעובד? בטח יש לו איזה אג'נדה.
  החברה שלו מפסידה המון חוזים? מה אכפת לנו.

  אנחנו יודעות הכי טוב.

  תהיו בריאות והמשך כשלון נעים במאבקכן (הצודק לחלוטין, אגב, בשיא הרצינות) נגד הקפיטליזם הדורסני.

התגובות סגורות.