כמה הערות על המצב

= אייג׳יזם מגיע בכל מיני טעמים. יש את המופקר והנאלח, של הטוענים בריש גלי שמצידם ימותו כי ממילא הגיע זמנם. אלה אינם בני שיח, בקושי בני אנוש. ויש את האייג׳יזם הרחום, מלא כוונות טובות. רחום וחנון. אלא מה, לא צריך לדבר על ״ההורים שלנו״ אלא אליהם. אפשר לנקוט לשון כללית ולהתייחס ל״אוכלוסיה המבוגרת״ או סתם ל״זקנים״. את הדיבור על ״ההורים שלנו״ צריך לשמור לשיחה עם האחים והאחיות שלנו. לא בטלויזיה. כי זה אומר תדעו לכם זקנים, אתם לא האזרחים, האנשים, הציבור. אתם לא שייכים ל״אנחנו״. זמנכם עבר.

=
רבים שואלים אותי. – תגיד, מה יש לך נגד אמסטרדמסקי?
ובכן. אין לי שום דבר נגדו באופן אישי. התרשמתי שהוא איש חביב ונעים הליכות. הבעיה שלי היא עם מה שהוא כותב, ואיך שהוא מציג את הדברים.
תראו את טקסט הפתיחה שלו לראיון עם יו״ר ההסתדרות. איך הוא ממקם את עצמו כניאו ליברל וקפיטליסט. שלא תבינו אותי לא נכון – זו עמדה לגיטימית כשלעצמה, הבעיה היא האופן האגבי שמציג את העמדה הקפיטליסטית כרגילה ונורמטיבית, בעוד שכל עמדה אחרת טעונה הסבר.
כאילו להציע שאולי, רק אולי, הביקורת על הפנסיות התקציביות אינה מוצדקת, והיא כיסוי לעוד התנגדות לזכויות עובדים זו סטייה חברתית. ולחשוב שנקודת המבט לפיה התאגדות עובדים היא הדבר הצודק והנכון זה דבר שצריך להתבייש בו.
אמסטרדמסקי ממשיך את הקו ש״אנחנו״ המדומין שלו הוא האמת ואין בלתה. הוא פשוט מתנצל שלא היה קפיטליסט מספיק אדוק.

 

= אני זוכר שלפני כל בחירות אמרו שעלות הבחירות היא כך וכך. ואפילו היו שאמרו שצריך פחות חגים כי הם ״עולים למשק״. אני לא לגמרי מבין את האמירה שהסגר הצפוי ״יעלה 35 מיליארד״. למי זה ״יעלה״? איך חישבו את זה? האם החישוב מביא בחשבון גם כאלה שירויחו היטב מהסגר? יש כל מיני הסברים, אני יודע, על התמ"ג התיאורטי התיאורטי, וכמה היה יכול להיות לו היה מה שלא קרה, כלומר בעצם לא היה יכול להיות.
אולי אני סתם ספקן, אבל זה מזכיר לי את ה" זה וזה וזה וזה וזה, וזה וזה וזה – יוצא ככה וככה" מהמוסך של סמי וסחבק וקלאראז'ו, ואת האלמנט אתם יודעים איפה שמו.

= כמעט כל חיי גרתי באותו מקום. ואני עדיין שם. כך שאין לי את החוויה להתגעגע לאיזה מקום נוסטלגי. גם לא נסעתי הרבה בעולם. אני מפה, מכיר את האורות והצללים. וכמו שכבר אמרו – ככל שהדברים משתנים, כך הם נשארים אותו דבר.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=OrbuDWit1Co]