חפשו את ההוצאות הקטנות

– חוץ מזה ספרים זה גם תענוג, בפירוש ספרים תענוג. בן אדם הולך לבית הבראה של ההסתדרות לא ייקח איתו שנים, שלושה ארבעה חמישה ששה ספרים?
– אבל לא רק בעניין הבריאות, יש גם להיטים, בן אדם הולך למסיבה ישאלו אותו "האם קראת את "הממונה" של מיקי בר קיקי?" מה יגיד?
– יגיד – ראיתי את הסרט
– לא! יגיד "קניתי – אך טרם הספיקותי לעיין בו". למחרת בא בליינד קונה את הספר.
(הגשש החיוור במערכון "שוק הספרים" שכתב דן בן אמוץ)

שבוע הספר העברי לשנת תשס"ה נחגג עתה ברחבי הארץ. חג לקוראים, לסופרים, לספרים ולמוציאים לאור. שבעת אלפים ספרים חדשים יצאו לאור השנה, כך היה כתוב בעיתון "הארץ". גם אם תניחו את כל עיסוקיכם ותקראו ספרים יום וליל, לא תוכלו להספיק ולקרוא את כולם. כל כך הרבה ספרים, כל כך מעט זמן.

עצתי לכם שימו לב להוצאות הספרים הקטנות. שם מתרחשים הדברים המעניינים, האמיצים. הוצאת רסלינג התל אביבית, שבשבחה דיברתי כבר כמה פעמים, ומכון שלם הירושלמי שמתייצב מהעבר הנגדי לרסלינג ומתרגם ספרי יסוד של מחשבה ימנית. הוצאת כרמל, ירושלמית גם היא, המוציאה לאור ספרי עיון, שירה ופרוזה, מקוריים ומתורגמים. חרגול שהצליחה להציג השנה שני ספרים המועמדים לפרס ספיר. בבל, שלא מפסיקה לחדש, מוציאה לאור ספרים מרתקים על כלכלה וחברה, ותרגומים חשובים. הוצאת צבעונים שהתוודעתי אליה לראשונה רק בשבוע הספר הזה, נמרוד שמוציאה לאור קלאסיקות אנתרופולוגיות, ספרי עיון נוספים וגם פרוזה. אסטרולוג, שכבר הוציאה לא מעט.
ויש עוד: חפשו גם את הוצאת מאגנס הותיקה, יד בן צבי, אוניברסיטת חיפה, ולאחרונה גם אוניברסיטת תל אביב. כולן מפיקות בהתמדה ראויה לציון ספרי עיון באיכות גבוהה בעברית.
כתר, ידיעות אחרונות ואחרים כבר ידעו היכן למצוא אתכם. לא תוכלו להימלט ממתקפת יחסי הציבור שלהם. את הוצאות הספרים הקטנות תצטרכו לחפש לבד.
וכמובן, אי אפשר בלי רשימה של המלצות לשבוע הספר, זכותו וחובתו של כל כותב טור אודות ספרים:
"צפונים : על מעמד בינוני ישראלי" שכתבה דפנה בירנבוים-כרמלי. המחברת התגוררה ברמת אביב ג' וערכה מחקר אנתרופולוגי מרתק על שבט שחי בתוכנו, בני המעמד הבינוני. (הוצאת מאגנס, 35 ₪ בשבוע הספר).
"עד ירושלים" מאת אהרון ראובני על תקופת מלחמת העולם הראשונה בירושלים. הספר נכתב כרומן ריאליסטי, ולימים הפך לספר המתאר תקופה. (הוצאת הקיבוץ המאוחד, 40 ₪ בשבוע הספר).
"מכונת הארגון: חקירה ביקורתית ביסודות הניהול" יהודה שנהב כתב אלטרנטיבה חריפה ונוקבת לספרי הניהול המוכרים. שנהב מספר כאן על תיאוריות ניהוליות ומי נהנה מהם. (הוצאת שוקן, 55 ₪ בשבוע הספר).
"ברנשים וחתיכות" של דימון ראניון, אחד מתוך סדרה של חמשה ספרים, מתאר את עולמם של מהמרים, גנבים ופושעים קטנים וגדולים. תרגומו המצוין של א. כרמי מצליח להעביר בתרגומו את הסגנון המיוחד של ראניון. סיפוריו של ראניון עובדו למחזמר שנקרא "ברנשים וחלומות". מוכר במיוחד השיר "פנקס הקטן" המבוסס על סיפור של ראניון. (הוצאת מ. מזרחי).
ואם תראו בדוכן מאולתר בצד, אישה בשער מאפיר, או איש צעיר עגול משקפיים ורזה, מוכרים את ספריהם בהוצאת המחבר קנו לכם אחד.