הנזיד של הנזיר

את ספרו החדש של רובין שארמה "גלה את ייעודך עם הנזיר שמכר את הפרארי שלו, שבעת השלבים להתעוררות עצמית" קראתי עם הזריחה בעודי יושב בסובארו שלי הישנה. הבטתי בשמש העולה, ורציתי לישון.
בספר, שהוא השישי בסדרת הרפתקאותיו של הנזיר, אין כמעט עלילה. כבר בפרק השני נגלה הנזיר אל אחד אומלל, דאר סנדרסון, יזם מלונאות בינלאומי וגרוש, ומבטיח להדריך אותו במסע לגילוי ייעודו. משם והלאה הספר הוא אוסף הגיגיו של הנזיר, ג'וליאן מנטל, ותגובותיו המשתאות של תלמידו המעריץ. שארמה, באמצעות דמותו של הנזיר שמכר את הפרארי, מנסה לשכנע כל אחד שאם רק יתחבר לעצמו, ימצא את האמת הפנימית שבו הוא יזכה להארה והצלחה. כל זאת באמצעות חמש התחייבויות יומיומיות ובשבעה שלבים.
אודה ולא אבוש, לא קראתי את ספריו הקודמים של שארמה. יתכן ובהם תוכלו למצוא חכמה צרופה ותובנות שישנו את חייכם. בספר הזה, בכל אופן, אין שום דבר מקורי הראוי לקריאה. תמצאו כאן הגיגים בגרוש. מיחזור של רעיונות, ז'אנר פסיכולוגי עם קורטוב של חכמה הודית. כנראה נגמרו לו הספרים שקרא על מנת להעתיק מהם רעיונות,
והוא ממחזר ללא בושה, ומצטט מספריו הקודמים. שארמה אומר לכל אחד את מה שהוא רוצה לשמוע: "אתה גדול, אתה עצום, אתה ענק", רק תתחבר לעצמך ותקנה את כל הספרים שלי באותה ההזדמנות. הספר הזה, הקורא לאותנטיות, הוא מוצר תעשייתי בסדרה שתמשך כנראה לעולם.
גיבור הספר, ג'וליאן מנטל, אומר כי "שירות ללא אגו הוא דמי השכירות שאני משלם על החיים בעולם הנפלא הזה". שארמה לעומתו, דורש כמה וכמה אלפי שקלים לסדנה בת יום אחד, ומוכר את ספריו כחול אשר על שפת הים, ובמחיר נאה. ואולי המרחק בין מנטל לשארמה אינו כה רחוק, מהקריאה הסתבר לי שהנזיר אמנם מכר את הפרארי שלו, אבל הוא יכול לקבל אותה בהשאלה בכל עת שיחפוץ. אותו נזיר נוהג להתגורר במלונות מפוארים, ולא נמנע מכל מיני הנאות החיים. זה לא משפיע על רוחניותו הנעלה. כפי שאומר הפתגם, כסף הוא לא הדבר הכי חשוב בחיים כשיש לך מספיק ממנו.
למרות חולשותיו של הספר וקלישותו הרעיונית, היומרה שלו מגביהה לשחקים. באמצעות גיבורו והגלימה מצפה שארמה לשלב אבולוציוני חדש, לא פחות, של אנשים שגילו את האותנטיות שלהם.
אני בינתיים גיליתי את יעודי. אני אנסה לשכנע אנשים ונשים שלא לקנות עוד ספרים מטופשים על נזיר בגלימה ללא כלימה.

 

גלה את יעודך עם הנזיר שמכר את הפרארי שלו, שבעת השלבים להתעוררות עצמית. רובין שארמה, עברית: ריפי רון כתר, 2004 תשס"ה 213 עמ' , 79 ש"ח

 

One comment

  1. פינגבק:ספר חדש | ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.