ידידו הטוב ביותר של הכלב

אלה הסיפורים שהכלבים מספרים כשהאש מיתמרת אל על והרוח נושבת מן הצפון. אז מתקבצת כל משפחה מול האח, והגורים יושבים בדממה ובקשב, ובתום הסיפור שואלים שאלות רבות: "מהו אדם?" ישאלו. ואולי: "מהי עיר?" או "מהי מלחמה?" אין תשובה ודאית לאף אחת משאלות אלה. יש השערות ויש תיאוריות ויש ניחושים מושכלים רבים, אך תשובות אינן בנמצא. רבים הם מספרי הסיפורים שישבו בחיק המשפחה ונאלצו להיעזר בהסבר הנושן שאין מדובר אלא בסיפור, שאין אדם או עיר, שאין לחפש אמת במעשייה פשוטה, כי אם להקשיב לה בהנאה ולא יותר מכך. (מתוך "הקדמת העורך")

"עיר"  שכתב קליפורד ד. סימאק  והתפרסם לראשונה ב1952  נחשב עד היום לאחת מיצירות המופת הגדולות של ז'אנר המד"ב ה"קשה".  קליפורד ד. סימאק (1904-1988 )  הוא בן דורם של אסימוב, היינליין, סילברברג וקלארק, אנשי "תור הזהב" של ספרות המד"ב. "עיר" שזכה בפרסים רבים נחשב לפסגת יצירתו הספרותית של סימאק. 

את "עיר" – ספרו הקלאסי של קליפורד ד. סימאק קראתי לפני שנים רבות, במהדורת עם עובד. כעת הוא יוצא מחדש בהוצאת "ינשוף קלאסיק" המחזירה למדפים יצירות מופלאות שאזלו זה מכבר מן השוק.
"עיר" מספר על עתיד רחוק מאד, עתיד בו יושבים כלבים ומספרים לגוריהם מעשיות אגדיות על האדם שהיה ואיננו. על עולם הארץ בו רוחשות הנמלים, ועל ג'נקינס – רובוט אגדי שאולי הוא הפך את העולם למה שהוא עכשיו, בזמנם של הכלבים.  "עיר" מורכב משמונה סיפורים וביניהם הערות שנכתבו על ידי "העורך" המנסה להסביר לקוראיו הכלבים את התמיהות שמעוררים בהם הסיפורים. ב1973 הוסיף סימאק אפילוג לספר והוא נכלל במהדורה העברית המלאה של הספר.
כוחו של הסיפור אינו בחלליות נוצצות החולפות ברעש (בלתי אפשרי פיזיקלית) ברחבי הריק הבין כוכבי, נלחמות בגדודי פולשים מתוכנתים להרוג להשמיד ולאבד. עיר הוא מעשיה כמעט פואטית, רכה אך נוקבת. קליפורד סימאק ב"עיר" יודע לעשות מה שהופך סתם ספר מד"ב לקלאסי. "עיר"  בונה מציאות בדויה, הנאמנה לחוקיה שלה עצמה,  המטלטלת את הדרך בה אנו חושבים על העולם שלנו. דרך נקודת המבט הכלבית הזרה רואים את התמיהה שבקיום האנושי כפי שאנחנו מכירים אותו. זה שמיד אחרי שעזב את גן העדן גילה את הקנאה ואת הרצח, שיצא אל הארץ לעבדה ולשמרה והשחית אותה בחוסר אחריות אנוכית.
סימאק מלמד אותנו על ראית ה"אחר". על משמעותה הקיצונית של פרישה מן העולם על חשבון חבר הזקוק לעזרה, ובסופו של דבר העדפת שאיפה לאושר אישי על פני הישרדות המין האנושי. על אקולוגיה – שמירת העולם למען עצמו.

דמינו לעצמכם חבורה של כלבים המיבבים אל הירח בערבה. וכעת אתם מתרחקים יותר ויותר,והעולם כולו ריק מאנשים, ואין בו אלא כלבים המיבבים אל הירח. 

עיר, קליפורד ד. סימאק, מאנגלית: דוד חנוך, ינשוף קלאסיק, 2007,288 עמ', 84 ש"ח

One comment

  1. פינגבק:אנקדוטות » לקרוא כדי להצליח. ולא את קיוסאקי.

התגובות סגורות.