ככה מקובל- על ספרו של שרון שתיל:האר"י – סיפורה והגותה של מהפכת הקבלה בצפת

כשהייתי ילד, בערך בן שמונה, רציתי להבין מה זו קבלה. מהו הסוד הגדול שמותר ללמוד אותו רק אחרי גיל ארבעים, זה שבעטיו הארבעה שנכנסו לפרדס לא יצאו ממנו בשלום.
בשקט, בשקט, כשאף אחד לא היה בבית לקחתי כרך מספר הזוהר שהיה אצלנו ופתחתי אותו. לא הצלחתי לקרוא כלום, האותיות הסתחררו והכול נראה ככתם מטושטש.
ולא, לא נראה לי שזו הייתה החוויה המיסטית הראשונה שלי, פשוט פחדתי נורא.
 

האר"י – סיפורה והגותה של מהפכת הקבלה בצפת , שרון שתיל, ידיעות ספרים, 2007 תשס"ז, 205 עמ', 88 ש"ח

בשנים שחלפו מאז, העיסוק בקבלה נהיה מקובל. מושגים כמו עשר הספירות, צמצום, גלגול ושבירת כלים נשמעים כמעט בפי כל.  ואני לא מתכוון רק למדונה-אסתר וחבריה למועדון סלבריטאי הקבלה, או לחוזרים בתשובה הנוהים אחרי תורות חסידיות.
גם בתוך העולם הדתי השמרני יחסית חלו שינויים. אל ישיבות המקובלים הותיקות העוסקות בלימוד קבלה כנושא עיקרי, נוספו ישיבות בעולם הציוני הדתי, מהזרם הניאו חסידי בעיקר
שתוך העיסוק בחסידות עוסקות בנושא. מונחים קבליים מוצאים מקום במאמרים, ספרים, הרצאות, בעלונים של ישיבות וגם בעיתונות. יש שישמחו על כך, אחרים ימחו, אבל "פנימיות התורה" כבר איננה סוד גדול ונורא כל כך. לפחות כך נדמה.
לאחרונה יצא לאור ספרו של ד"ר שרון שתיל "האר"י – סיפורה והגותה של מהפכת הקבלה בצפת". שתיל עוסק במחשבה אירופאית יהודית בעת החדשה, תוך שימת דגש על הקבלה הלוריאנית – הלא היא הקבלה מבית מדרשו של האר"י הקדוש – ר' יצחק לוריא  ( 1572-1534 ), האדם היחיד שזכה לתואר "האלוהי".
בספר נידונים תורת הבריאה של האר"י, המבנה הזכרי-נקבי של הכוחות האלוהיים, מקור הרוע וסיבת קיומו, מהות הנשמה האנושית וגילגוליה, ותהליך תיקון העולם והגאולה.  בתוך הספר משולבים סיפורים הגיוגרפיים אודות האר"י. שתיל מתייחס בעדינות לסוגיות השנויות במחלוקת בין העולם הרבני לזה של המחקר. לכתוב בצורה מעניינת על נושא כה מורכב אינה משימה קלה. אני מניח שיהיו כאלה שיבקרו את הספר על אי דיוקים שבו, על היומרה שבכתיבת ספר פופולארי על נושא שכזה, אם בשל מורכבותו ואם בגלל קדושתו.
עם זאת, ולמרות זאת, לדעתי ספרו של שתיל חשוב. כיום – אם תרצו לרכוש לכם בחנות הספרים החביבה עליכם ספר שיסביר במה מדובר – במדף הספרים העוסק בקבלה אפשר למצוא  בעיקר קבלה אינסטנט מבית מדרשם של ברג וחבריו, מונח לו ליד ספרי תקשור וקריאה בקפה טורקי. לחילופין תוכלו לרכוש ספרים מדעיים המיועדים למומחים, ועוסקים בסוגיות כבדות משקל אך לגמרי לא מובנים למתחילים. ספרו של שתיל מציג מושגי יסוד בדרך פשוטה וברורה.   כאמור – איני מומחה לקבלה, לא מהצד הדתי ולא מהכיוון המדעי, ואני מצאתי אותו מעניין ומרתק. נראה שיהפוך לרב מכר.  

 

התפרסם ב"מקור ראשון" 8.10.07