איך לשווק ספר

קיבלתי מכתב בדואר.

שלום רב,

מצ"ב מאמר שכתבה XXX YYY– מנכ"ל YYY תדמיות בנושא "איך לשווק ספר".

הכתבה מכילה טיפים ועצות שיווקיות לסופרים וכותבים מתחילים, כמו גם דוגמא חיה לשיווק מוצלח מאוד שביצענו לספר- "שם הספר" של שם המחברת.

אודה לפרסום המאמר במדור תרבות או ספרות רלוונטי.

אני זמינה לכל שאלה.

תודה מראש  

פרטי משפחה

מנהלת שיווק ויחסי ציבור

 

וככה כתוב במאמר לאמור:

רוצים לשווק ספר ולא יודעים איך? יש לי  תשובות בשבילכם.

שיווק ספר נשמע כמו דבר קל ופשוט, הסופר מסיים לכתוב את היצירה, הספר יוצא לאור, הוא נשלח לחניות, קונים את הספר והוא מדבר בשם עצמו.

מי שניסה אי פעם לשווק ספר ומי שמכיר את התחום יודע שלא כך הדבר. גם  לשיווק ספר דרוש הידע הנכון. צריך להכיר את הכללים ולדעת איך ליישם אותם בצורה הנכונה במטרה שהשיווק יניב את התוצאות האופטימאליות עבור הספר ויוצרו.

דוגמא מצוינת לשיווק נכון הוא ספרה החדש של הסופרת שם המחברת "שם הספר".

 כדי לשווק את הספר  בצורה טובה ולהביא לתוצאות הרצויות פעלנו לפי שלבים מתוכננים מראש וההצלחה מדברת בעד עצמה.

 

                              מוצר

 

 

הספר לא יכול לדבר בעד עצמו, אבל ההצלחה – היא יכולה גם יכולה.

"תחילה כמובן יש לקרוא את הספר ולהכיר את המוצר". המשווקת הנמרצת לא רצתה "למכור חתול בשק", כי "הדבר החשוב ביותר הוא באמת להאמין במוצר שלך, זו הקלישאה הכי נכונה בנוגע לשיווק."

ולכן היא קראה את הספר. כולו. עד הסוף.

מיד בתום הקריאה הבנתי במה מדובר, על מה מסופר ומה מעניין אותי לדעת לגבי הסופרת. רקע ומחקר איכותיים ומקיפים הן לגבי הספר והן לגבי הסופר הם הבסיס להצלחה בבניית פירמידת שיווק.

וכך זה נמשך, עוד ועוד. בונים קהל יעד, ומגדירים אסטרטגיות שיווק.

היא לא עושה את זה בשביל כסף, כמובן.

ספר מעצב תרבות, חינוך ומביא נושאים חברתיים ואחרים לדיון ציבורי. אחד המרכיבים הבולטים באפיון וסימול תרבות הוא הספרים שלה. אם כן, הסופרים צריכים לקחת אחריות על פעולות השיווק שלהם ולא לסמוך על כך שהעבודה תעשה בשבילם. יש סופרים שמעצם פרסומם והצלחתם מבצעים את פעולת השיווק בעצמם בהצלחה יתרה, יש כאלה שזקוקים לעזרה וליווי בשיווק נכון ואפקטיבי מתוך מטרה להביא את הספר למודעות הציבור ולגרום למכירתו.

ואת מסע הפרסום המוצלח לספר היא מסכמת:

ההתייחסות לספר כאל מוצר לכל דבר הוא חדשני. ספר הוא בהחלט יצירת אומנות, סופר שעמל ביצירתיות על כתיבה, המעביר את מסריו וסיפורו ומשאיר חותם על קוראיו, הוא אומן. הוא פשוט יודע לתקשר, ומהי אומנות אם לא היכולת לתקשר לאנשים.

שיווק נכון לא מפחית את ההתייחסות לספר כאומנות, נהפוך הוא. שיווק נכון יגרום לאומנות לפריחה והגעה למחוזות חדשים. ישנם בודאי ספרים מצוינים ברחבי הגלובוס המעלים אבק על המדפים ללא כל שינוי במצבם, פשוט כי מישהו לא ידע לשווק אותם נכון. ישנם סופרים מצוינים שהתייאשו מכתיבה, פשוט כי מישהו לא ידע לשווק את הספרים שלו נכון… חבל.

באמת חבל. אני מסכים.

 

 

 

מה אתה רוצה, בטח תשאלו. זה מה שהולך היום. ככה צריך וככה ראוי. למכור.  אתה בעצמך מקבל מכתבים מיחסי ציבור כל יום, כל היום. ובכל זאת, גישת "הכל למכירה הכל סחורה" מעציבה אותי ביותר. גם הציניות שמאחורי מכתב כזה, אותי היא מקוממת. לפחות שתתבייש קצת, אני אומר לעצמי.

העולם לא הפך לכזה בגלל סופות ביפן. זוהי התרבות שבה אנחנו חיים, והיא יצירתנו. אפשר לשנות. אני מקווה.

 

 

7 Comments

 1. סוס

  ואילו בעצם מדובר בלא יותר מקונוונציה שנולדה מטעמים פרגמטיים. המלה "אמנות" נכתבת בקמץ קטן, כמו למשל אניה וחכמה. את שתי המלים האחרונות כבר מזמן נוהגים לכתוב בכתיב מלא – אונייה וחוכמה. אמנות נכתבת עדיין בכתיב חסר כדי להבדילה מאוּמנות. זה הכול.

 2. מציאות עצובה ומעציבה. הכל סחיר, צריך רק לדעת איך לסחור, והמטרה היא המכירה, לא הכתיבה האיכותית. הדבר הכי חשוב הוא שאנשים שכותבים לא יתייאשו, וימשיכו לכתוב בלי לחשוב על המכירות.

 3. זה מאוד צורם לנו כשמדובר בספר, ובצדק.
  אנחנו רוצים שהטוב יצליח כי הוא טוב, מוצלח, וכי מגיע לו שיגלו אותו.
  מין אמונה-בעולם-צודק לייט כזו.

  אבל זה לא רק לגבי ספרים. זה לגבי הכל.
  שיווק טוב = הצלחה, הישרדות, קידום.
  אני לא בטוחה, אגב, שפעם זה היה שונה רעיונית. מאמינה שעולם כמנהגו נוהג. האמצעים הם שהשתנו היום. הם מאפשרים שילוב מדיה רבות וכך הפערים בתוצאה בין מי שמשכיל לשווק היטב לבין מי שלא גדולים יותר. הרבה יותר.

  ילדותי לצפות שלא כך יהיה. מאוד ילדותי.

  תודה על הפוסט,
  מיכל

 4. ענת

  איש מאוד מאוד מאוד חכם פעם אמר שכשמישהו לא מצליח לכתוב בעצמו הוא הופך למבקר או לסוכן ספרותי.
  אתה דוגמא חיה לזה שהאיש צדק.
  מי שמבקר סופרים ומבקר תרבות היה מאוד רוצה להצליח פעם לעשות את זה בעצמו.
  ככותבת אני יודעת שלצערי לא כל מה שטוב מגיע לידי הרבים וכן, צריך לדעת לשווק את הספר שלך!!!!!!!!!!!!
  לא שאתה תבין בזה משהו כי לא ניסית להוציא לאור שום דבר מקורי משלך.
  בקיצור- תמשיך לבקר אתה ממש טוב בזה:)

התגובות סגורות.