קשה לחזות, בעיקר את העתיד – תחזית "מעריב" משנת 1998

 

לכבוד חג השבועות תשנ"ח פירסם עתון "מעריב" מוסף מיוחד – דמותה של ישראל בעוד עשר שנים.
 
עשר השנים חלפו, והעתיד שלהם – הוא הוא ההווה שלנו. כמה ציטוטים, בלי פרשנויות. הציטוטים חלקיים, כמובן, ויש שיאמרו שבחירתם היא בעצם פרשנות.
 
מתוך סקר בפתיחת המוסף:
האם עד שנת 2008 יושלם הסדר הקבע בין ישראל לפלשתינים?   כן – 73% לא- 20%
האם עד שנת 2008 תצליח או לא תצליח נבחרת ישראל בכדורגל לעלות לגמר הגביע העולמי? כן – 42% לא- 29%
 
ומה בגליון?
חמי שלו מציג שני תסריטים מדיניים. "מזרח תיכון חדש, או מזרח תיכון טילי" –  התסריט החיובי נובע מהמחשבה, שרוב הציבור החזיק בה אז, כי הסכמי אוסלו הם בלתי הפיכים. התסריט אופטימי במיוחד, והוא כולל שלום בין ישראל לסוריה ולבנון והפלשתינאים.
חמי שלו מציג גם תסריט פסימי – הכולל עימות בין ישראל לשכנותיה, ובו ממשלת ארצות הברית מפסיקה את תמיכתה בישראל, בגלל "סרבנות השלום" שלה.
 
עודד גרנות מזהיר מפני התגרענות איראן, חושש מחוסר יציבות בסוריה, ומקדיש עשר שורות למה שצפוי לקרות אחרי מותו של עראפאת.
 
שלום ירושלמי צופה את פני הפוליטיקה: "זו תהיה הפוליטיקה של העשור הבא: הרבה מפלגות קטנות, שייצגו את הסקטורים החברתיים במדינה המשוסעת, ונציגיהן יסחטו בלי סוף את ראש הממשלה. גם למי שחושב אחרת, ומדבר דווקא על גושים גדולים, ברור שהעולם הישן מת, ונולד הפוליטיקאי החדש: שטוח, טלגני, מדבר בסיסמאות ולא בשום דבר חוץ מעצמו".
 
יואב לימור  – "אם ב-2008 לא יהיה צורך בחייל החי"ר הפשוט שיגיע לקצה ההר ויתקע בו את הדגל, וניתן יהיה להחליפו במערכת בקרה כוללת, מדוע לא להחליט כבר על צמצום הכוחות, לסגור כמה אוגדות ויחידות ולחסוך כסף רב?"
 
דורון צברי – "תוך עשר שנים תהיה כאן טלוויזיה של יוצרים. הנוכחות של תסריטאים ובמאים בלוח השידורים תהיה דומיננטית. אנשים שידעו להביא את הסחורה יהיו שווים את משקלם בזהב".
 
גיל מלמד – "עד 2008 יראה העולם מכוניות נקיות, כבישים חכמים, ניווט לוויני והנעה אלטרנטיבית. הישראלי יזכה רק לחלק קטן מכל אלה. התשתית המפגרת והמודעות הנמוכה לבעיית הסביבה ישאירו אותנו עם מכונית דומה לזו של היום, אם כי משופרת."
 
ועפר שלח? הוא תוהה האם ישראל תתקיים עד שנת 2008 .  

6 Comments

  1. אוריה קניג

    נדמה לי שבכתבה על עתיד הספורט הישראלי מוזכר כבדרך אגב "אלי אוחנה, שר הספורט בממשלתו של אהוד אולמרט"

    מעניין לבדוק האם התגשמו הנבואות בקשר להרכב המטכ"ל של 2008. החמצה כואבת אחת אני זוכר בוודאות – הכותבים ניבאו שארז גרשטיין יישב במטכ"ל הזה (והוא בתגובה נעלב – "מה פתאום 2008, אני אגיע לשם עוד הרבה קודם"

התגובות סגורות.