חנן יובל סידור אישי

אתם זוכרים את השירים

לפני כמה שנים נזדמן לי להגיע לאירוע פרידה של מנהל בארגון שאשתי עבדה בו אי אז. אחרי הנאומים והברכות המקובלים, הוזמנו להופעה של חנן יובל.  היה כל כך עצוב, חנן יובל עם גיטרה, ועשרים וחמשה צופים באולם גדול מדי. לא נתנו לו את הכבוד המגיע לו, הם ביקשו ממנו שירים שלא התכונן אליהם, והיה מביך. ממש מביך. רציתי לאחוז בהם, באותם צופים רשלנים, ולאמר – מדובר פה בחנן יובל! קצת כבוד! ולא עלתה בידי. המפגש הבא שלי איתו היה במופע המשותף  שלו עם ג'קי לוי, שנקרא "גשר ההלכה". לוי, לזכותו יאמר, נהג בו במלוא הכבוד הראוי. אני מאד אהבתי את המופע, ונראה לי שגם רבים אחרים חשבו כמוני, ודומני שהם ממשיכים להופיע יחד.

בהופעה סיפר חנן יובל על המסע שלו אל ההיסטוריה האישית ואל הקשר בינו לבין עצמו, בתפר שבין ישראליות ליהדות. הוא סיפר על הפרויקט שהתחיל בו מזמן "סידור אישי" הוא קרא לו. הפרויקט התחיל בתקליט בו אסף חנן יובל שירים מכל מיני תקופות בחייו, שהפך בסופו של תהליך לספר. וכך הוא מספר

בשנת תש"ס, 2000, התבקשתי לערוך ולהפיק מופע מוזיקלי בשם "מסע אישי יהודי" במסגרת הפסטיבל ללימודי היהדות בכפר בלום. החלטתי לעשות מעשה והלחנתי לחן משלי לקדיש. זו הייתה ההתחלה לתוכנית שלמה, בה קיבצתי יצירות שלי, לצד כאלה הבאות מהמסורת היהודית ואף מתרבויות זרות.

עם סיום ההקלטות הגעתי להבנה שהעבודה הגיעה רק למחצית הדרך. רציתי אז להוסיף עוד נדבך למוזיקה, לפתוח חלונות לעוד עולמות. כך נולד הספר. כל שיר קיבל מבוא אישי, ולצידו תוספות שונות במלל ובתמונה. הקשר של כל אלה לשירים הוא קשר תרבותי, רגשי ואסוציאטיבי, שלי ושל חברים טובים שהסתייעתי בהם. אני מקווה שהסידור האישי השלם שלי, הספר והתקליטור, יהיה כפרפרזה על שירו של יהודה עמיחי, שהלחנתי לפני שנים: שניהם ביחד וכל אחד לחוד. 

               (מתוך אתר ההוצאה)

  התקליט נפתח ב"פתח לנו שער" שהלחין יובל למלים מתוך תפילת "נעילה" ביום הכיפורים. יובל גם הלחין ושר את ה"קדיש". יש בתקליט שירים שהלחין חנן יובל ונודעו בביצועם של אחרים (כמו "לכל איש יש שם"), ומבצע יצירות מעולם התפילה היהודי – "לכה דודי", "סוכה בלולה", והביצוע שמזוהה עם חנן יובל ל "שיר המעלות".

בספר הנאה מביא חנן יובל את מלות כל השירים, יחד עם קטעים אישיים וספרותיים הקושרים את השירים אל חייו ועולמו. הוא מספר על מחשבות, זכרונות מקומות ורגעים.

קל לטעות בספר ולקטלג אותו כ"ספר מתנה" צבעוני וריק מתוכן אמיתי. משהו חביב להביא למארחים. כלומר, הוא מתנה משובחת לכל אדם, אבל הוא הרבה יותר מזה. יש כאן עדות מרתקת למסע יהודי שעושה חנן יובל. נכון, היום זה כבר הרבה יותר באופנה, עם שולי רנד ואביתר בנאי ואהוד ו"אנא בכח" ועוד ועוד, ואפשר לומר שחנן יובל איחר מעט את הרכבת וקולו אובד בתוך המקהלה הגדולה. אך בכל זאת, חנן יובל בא ממקום אחר, מבחינה חברתית ודורית. כדאי לשמוע את קולו היחודי, לקרוא את דבריו ולהאזין למוזיקה.

    

סידור אישי (ספר ותקליט), חנן יובל, הוצאת עם עובד ומרכז ההדרכה לספריות בישראל, 2009,תשס"ט, 90 עמ', 118 ש"ח 

4 Comments

התגובות סגורות.