לבירור יחסנו אל הכלכלנים במרחב הציבורי

ראיתי הבקר עוד דיון בסוגית הביקורת על הכלכלנים ועל הכלכלה כתחום ידע. אנסה לתרום מעט משלי.

 


קרה לי לא פעם שהגיע כלכלן נחשב בעיני עצמו ועמיתיו והעיר לי שאני לא מבין כלום בכלכלה, ומה שאני אומר בכלל לא כתוב בספרים. אמת ויציב, אין לי תואר ראשון בכלכלה. אבל בכל זאת למדתי משהו במבצר שעל ההר, ויש לי שני עשורים ומחצה של ניסיון בשירות הציבורי. אני חושב שניחנתי גם בהבנה לא רעה בכל הקשור לפער שבין מה שכתוב בספרים למה שקורה. למעשה, התשובה הזו מזכירה לי את הילדים בבית הספר היסודי שלמדתי בו שאמרו שאין דבר כזה גנב דתי. כי בתורה כתוב "לא תגנוב" אז מי שגונב הוא לא דתי.
או במלים אחרות, הביקורת שלי אינה על מה שכתוב בספרים שלא קראתי. אלא על מה שנהוג לכנות אצלנו "מופעי הכלכלנות במרחב הציבורי". אני מאמין באמת ובתמים שישנם כלכלנים שוחרי טוב ודעת, שמבינים את מורכבות העולם ובעיותיו ורוצים להיות חומת מגן למך ולזקן. כלומר, יכול להיות שישנם כאלה. אני לא פגשתי אותם.
כמעט כל הכלכלנים, בוגרי תואר ראשון ומעלה שאני פגשתי יודעים לתת פתרון לכל בעיה. הם ממלמלים "שוק חפשי, שוק חפשי שוק חפשי" מוסיפים קצת "הסרת חסמים" עם מנה גדושה של "תמריצים" ואז מכריחים אותך לערבב בכוס מים ולשתות שלש פעמים ביום במקום הארוחה. הם יודעים שהממשלה לא יודעת לנהל, ושסור להתערב, ובכלל, חוקי הכלכלה הם כמו פיזיקה. ככה זה ואין מה לעשות.
ויותר מזה, החטא הגדול של הכלכלה כתחום ידע שיצא למרחב הציבורי הוא הרדוקציה של כל חשיבה אנליטית למונחים "כלכליים". רק הם יודעים  להשתמש באקסל, ולחשוב בצורה בהירה. כל האחרים הם קהי מחשבה חסרי בינה שאינם רואים מה שמתחת לחוטמם. או שהם נוכלים ערמומיים שעל אף שהם וידעים את חכמת הכלכלה הם משתמשים בטיעונים פופוליסטיים כדי  לקדם אג'נדות, ה' ישמור ויציל. כל זה בזמן שהתרומה המשמעותית של הכלכלנים לשיח הציבורי של היום היא צמצום טווח שיקול הדעת למודל הפשוט של "האדם הרציונלי" שכל מה שהוא רוצה הוא למקסם את התועלת שלו. ויותר מזה, הפיכת כל היחסים החברתיים למערכת "כלכלית" הפועלת על פי הגיון של שוק. המתוחכמים ביניהם שמעו על "כלכלה התנהגותית" אבל זה סוג של שעשוע אינטלקטואלי, לא משהו שמנפץ את התיאוריה הבסיסית שהכול שוק בעצם, ויש פתרון אחד לכל הבעיות.  ואם לא די בכך, הכלכלנים של היום נותנים הצדקה אידיאולוגית להתנהגות אנטי סוציאלית. הם לא מסתפקים בטענות של אדם סמית המתארות את התועלת המצטברת מפעילויות של אנשים הדואגים לעצמם, אלא מעלה על נס התנהגות שכזו. תרדוף תשיג ואל תחלק את השלל.

אבל אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שהם לא באמת כאלה, אולי. בטח גם אין בכלל דתיים גנבים.

 

(צילום אילוסטרציה)

OMER