גבר מחפש קבר

"היו עשרה נגרר בספר הטלפונים. תמיד תהיתי מדוע מתירים השלטונות שמשפחות רבות ישתמשו באותם שמות- משפחה, תופעה שמבטלת את כל תועלתם וזורעת בלבול בקרב האזרחים…. כיצד היו גובים קנסות אילו למכוניות רבות היה אותו מספר רישוי ? " (מתוך הספר)

"תעלומת הקבר המכושף", הוא ספר מצחיק. המחבר, אדוארדו מנדוסה, סופר ספרדי פופולרי רקם עלילה הזויה על אחד, ששמו האמיתי והמלא מופיע רק בארכיון המשטרה החשאית, ובחיי היומיום הוא מכונה "נקניק", "אפס", "טינופת" ושאר כינויים יצירתיים.
אותו ברנש, שהוא המספר, עבריין לשעבר המאושפז במוסד סגור בנסיבות לא לגמרי ברורות, מקבל ממפקח המשטרה הצעה שלא יוכל לסרב לה. "אנחנו זקוקים לאדם שמכיר היטב את שולי החברה, שאפשר ללכלך את שמו בלי בעיות, שמסוגל לעשות את העבודה במקומנו, ושברגע הנכון נוכל להפטר ממנו בלי קושי". כך אומר לו המפקח ושולח אותו לחקור את היעלמה המופלא של צעירה ממוסד חינוכי מכובד, שש שנים אחרי היעלמות דומה להפליא. המפקח מבטיח לו את חירותו, אם יצליח לפתור את התעלומה.
מכאן ואילך מסתבכת העלילה, אחרי שהגיבור מבקש עזרה מאחותו ששירכה דרכיה, הוא מוצא את עצמו נמלט ממלון זול אל ערימת אשפה. פוגש כלה, שוודי, מורה, גנן ורופא שיניים. מצליח להסתבך בשלל עבירות משונות, וכל זה מתרחש כשגופה מסתורית רודפת אחריו, ולמרות ריחו הנודף, הוא לא מצליח למצוא מקלחת.
הספר הוא סיפור בלשי המלעיג על כללי הז'אנר בהתפתלויות המשונות של העלילה ובדמויות המגוחכות הממלאות אותו. ובד בבד סאטירה חברתית חריפה. הדמויות בסיפור אומרות את מה שמקובל לחשוב, אך אסור להגיד. כך למשל במונולוג קורע לב כועס רופא השיניים הזעיר-בורגני על העניים הרעבים וחסרי הדאגות, ומפקח המשטרה מתאר את בית הספר שמקפיד להיות מכובד למטרות רווח. המספר מתוחכם הרבה יותר מהדמות שהוא משווה לעצמו. סגנונו הישיר והעשיר אינו מתיישב עם עבריין שלא למד בבית ספר מימיו. וכך הקורא תמה על הניגוד המרתק בין דמותו של הלא יוצלח לתיאוריו השנונים של המספר. זה שסיפוריו מלאים באסוציאציות פרועות הרודפות אישה את חברתה ומסביר את חוסר יכולתו לזכור מספרים של כלי רכב בנטייתו הטבעית למקצועות ההומניים.
את הספר תרגמה בכישרון רב טל ניצן, שעורכת את הסדרה "לטינו" וזכתה לאחרונה בפרס היצירה למתרגמים של שרת התרבות.
גיבור הספר "תעלומת הקבר המכושף" אינו עדין נפש במיוחד, והספר רצוף התבטאויות מגונות ותיאורים בוטים למדי. הפער בין סגנונו הישיר לצביעותן של הדמויות האחרות היא חלק מחינו של הספר. מי שאינו מרגיש בנוח עם חומרים מסוג זה, מוטב שיזהר

.
תעלומת הקבר המכושף, אדוארדו מנדוסה, עברית : טל ניצן הוצאת הקיבוץ המאוחד/הספרייה החדשה 1979 תשס"ה 173 עמ', 74

One comment

  1. פינגבק:המחבר « ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.