היונים של מאיר

"יונה צריכה לאהוב את הבית שלה, אחרת היא לא תרצה לחזור "(מתוך הספר)

ספרו החדש של מאיר שלו "יונה ונער" כולל בתוכו שני סיפורים. ההיסטורי, שמספר את סיפורו של "התינוק", ילד-חוץ בקיבוץ הלומד להיות יונאי, ומטפל ביוני דואר בשירות ההגנה.

הספר פותח בתיאור הקרב ממלחמת השחרור בירושלים, ובמותו של "התינוק", שיצא לקרב עם שובך יוני דואר על גבו ושילח יונה אחרונה בטרם גווע.

הסיפור השני מתרחש בישראל של עכשיו, ומסופר בגוף ראשון מפיו של יאיר מנדלסון, מדריך תיירים כבן חמשים המתמחה בסיורים לצפרים, המספר לאמו ולקוראים על חייו. יאיר מנדלסון מספר על המתנה המפתיעה שקיבל מאמו, סכום כסף גדול שיאפשר לו לקנות לעצמו בית חדש ולעזוב את אשתו, ועל הקבלן המשפץ את ביתו, שהוא אשה ההופכת להיות אהובתו. שני הסיפורים מתערבבים ומתלכדים, כשהפרטים, המשלבים תיאורים ריאליסטיים עם פנטסיה קסומה, הולכים ומתבררים לקורא. הצפרים הממשיות והמטפוריות שבספר יוצרות את הקשר המורכב שבין אהוב לאהובתו, בין עבר לעתיד ובין כאן לשם.

ספר מצוין כתב פה מאיר שלו, מעשה שלא היה על נערה ונער. מאיר שלו כותב סיפור "כמו של פעם", עם התחלה אמצע וסוף. העברית שלו קולחת ומתנגנת. לא תמצא אצלו "עברית רזה" הנתקעת כחצץ בין שיניך, ולא תרגילים סגנוניים של "שפה נמוכה" המעיקים על הקריאה. המבנה העלילתי לא מצריך אותך לתעלולי מחשבה, באיזה זמן מדובר ובכלל, מי נגד מי ומה רוצה המחבר מחייך. כמו בספריו האחרים, מאיר שלו יודע לשלב פרטי פרטים של הנושאים הכלולים בספר. אני אינני בקי בתחום הצפרות, אך אותי הצליח לשכנע שהוא יודע על מה הוא שח.

ככה כותבים רבי מכר, ילעיזו המלעיזים. אל תקשה על קוראיך, תגיש להם הכל כפי שהם אוהבים, והקופות הרושמות יצלצלו. ובכן, רב מכר יש לנו כאן, ובכך אין כל ספק. בעת כתיבת שורות אלו כבר נמכרו עשרים אלף עותקים, כמות עצומה במונחי השוק הישראלי, והיד עוד נטויה. גם אני אומר, שאין כאן פסגת היצירה העברית, וגם לא פסגת יצירתו של מאיר שלו. ובכל זאת – גם מי שדוגל בספרות מורכבת ניסיונית וחדשנית, ויחשוב שהסיפור הזה פשוט מדי, יודה שיש כאן סיפור מטלטל ונוגע ללב, המותיר אותך מהורהר על מה שהיה ומה שיכול היה להיות.

"יונה ונער" הוא ספר המחולל בך עצבות מתוקה בעודך קורא על השאיפה הביתה, על הרצון לבית שיהיה שלך, שישיב לך כשאתה מברך אותו לשלום. בית – שהוא בסופו של דבר – מקום להניח בו את ראשך היגע מעמל היום, להביט דרך החלון אל עצי הפרי שבחוץ, ולקרוא ספר טוב.

 

יונה ונער, מאיר שלו, הוצאת עם-עובד ספריה לעם, 2006 תשס"ו, 365 עמ', 89 ש"ח

 

פורסם במקור בעתון הצופה בטורי "קראתי ספר"

One comment

  1. פינגבק:moris 2 | ספר חברה תרבות

התגובות סגורות.