זהות מתעתעת

"כל הדמויות והאירועים הנזכרים בספר זה מציאותיים אך ורק בעולם הבדיה. אין בהם כל התייחסות לדמויות או לעובדות של ממש, ואין בהם כל הבעת עמדה ביחס לאלה" (הצהרת המחבר)

ז'וז'ה קוסטה מריו דה ז'נירו כותב נאומים, מאמרים ואפילו ספרים רבי מכר. יצירותיו זוכות לשבחים בכל מקום אך איש אינו יודע שקוסטה הוא זה שכתבם. קוסטה, גיבור ספרו של שיקו בוארקי "בודפשט", הוא סופר צללים הכותב עבור אחרים, שאינם מסוגלים לכתוב או שמעיין יצירתם יבש. בין לקוחותיו נשיא התאחדות התעשיינים, ההגמון הראשי של ריו דה ז'אנרו ועוד דמויות מכובדות.

"הסוכנות לענייני תרבות" השוכנת לחופי קופאקובנה יכלה לספק הכל, ובדיסקרטיות מלאה. בנסיבות בלתי צפויות מגיע קוסטה לבודפשט העיר בה מדברים הונגרית "השפה היחידה בעולם, לפי הלשונות הרעות, שהשטן מכבד אותה". הוא פוגש שם את פילמילה קריסטינה, שמבקשת שיקרא לה קרישקה, טוענת ששפה לא לומדים מספרים, ומאמינה, כפשוטו, בפתגם האומר ש"מחוץ להונגריה אין חיים". קוסטו מתאהב בשפה ובאשה ההונגריה ומשאיר מאחוריו את עבודתו ומשפחתו שבריו דה ז'נירו. בין לבין מבקר בכנסים מיוחדים לסופרי צללים בהם מקריאים יצירות שהתפרסמו תחת שמות אחרים, לקול צחוקם של הנוכחים הנוכלים.

לא אוכל לפרט יותר את פרטי העלילה, כדי שלא לפגום בהנאת הקריאה, רק אומר כי האקדח שיורה במערכה השלישית, מסתבר שהיה כאן כבר במערכה הראשונה. מחבר הספר, שיקו בוארקי נולד ב 1944 בריו דה ז'נירו שבברזיל. בוארקי הוא מוזיקאי פופולארי מאד בארצו ושירים משלו אף הגיעו לישראל בפרויקט "ארץ טרופית יפה" משנות השבעים. הסיפור נכתב בגוף ראשון מפיו של הסופר ז'וז'ה קוסטה. זרם של מלים מתודעתו המבולבלת והמעורבבת של קוסטה מציף אותך, כובש ואינו נותן מנוחה. העלילה מתערבבת ומסתבכת בתוך עצמה, ואינך יכול להיות בטוח מה המציאות ומה הדמיון בסיפורו הנפתל של קוסטה, האיש שכותב מלים נפלאות בשמם של אחרים.

הספר הזה, מעת שלקחת אותו לקריאה, שוב לא תוכלו להפסיק. כמו נהר שוצף הוא לוקח אותך איתו לאלפי יובלים המתפרדים ומתחברים. זהו ספר על מציאות ודמיון, ועל כוחן של המלים ליצור מציאות. ספר המתעתע במושגים שלנו על אמת ושקר, על עצמי אותנטי לעומת זהות בדויה. מזכיר את התמונה הידועה של מ.ק. אשר – יד המציירת יד שמציירת אותה. זה המקום לשבח את המתרגמת אראלה טלנברג לרר. איני קורא פורטוגלית לצערי, ולכן לא אוכל לשפוט את ההתאמה למקור, אך אומר ללא היסוס כי טלנברג לרר מציגה בפנינו מלאכת מחשבת של שליטה במלים ובשפה. בודפשט של שיקו בוארקי הוא ספר לאנשים כותבים, ספר לאנשים שאוהבים מלים, פשוט ספר.

הספר הטוב ביותר שקראתי השנה

 

בודפשט, שיקו בוארקי. מפורטוגלית : אראלה טלנברג לרר, ידיעות אחרונות ספרי חמד 2005 תשס"ה, 175 עמ', 88 ש"ח