אז למה איש גדול אתה כל כך עצוב?

"הסתכלתי באיש הזקן הזה, באיש הזקן שלי ובכפות רגליו הלבנות בזרם השוטף-צלול הזה, באותם רגעים מהאחרונים בחייו, וחשבתי עליו פתאום כילד, כנער, פשוט כילד או נער שכל החיים לפניו, ממש כפי שכל החיים לפני. מעולם לא עשיתי זאת קודם. והמראות האלה — אבא אז ועכשיו — התמזגו, ובאותו רגע הוא הפך ליצור מוזר, פראי, צעיר וזקן בו בזמן, גוסס ונולד בעת ובעונה אחת.
אבי היה לאגדה." (מתוך הפתיחה לספר)

 

סיפורי דגים -קורותיו של אדם גדול מהחיים, דניאל וואלאס, מאנגלית : יצהר וורדי, זמורה ביתן הוצאה לאור, 2006 תשס"ו, 135 עמ', 64 ש"ח

אדוארד בלום רצה להיות אדם גדול מהחיים, ועכשיו הוא עומד למות. בספרו של דניאל וואלאס "סיפורי דגים -קורותיו של אדם גדול מהחיים" המספר הוא בנו של אדוארד, וויליאם, המתאר את חייו המופלאים של אביו, מלידה ועד יומו האחרון. הסיפורים משלבים מציאות עם דמיון פנטסטי. אדוארד בלום נולד בעיירה קטנה ורצה לצאת אל העולם. על מנת לצאת מהעירה היה עליו להתמודד עם כלב ענק, שקרא את מחשבותיהם של כל אלה שרוצים לצאת, ונגס את אצבעותיהם. בתיאור מופלא מספר וואלאס על המפגש של אדוארד בלום הצעיר עם הנערה שרצתה להצטרף לאהובה בעיר הגדולה, עם כוכב הפוטבול שרצה להיות איש עסקים מצליח ועם עוד אנשים שנשארו בעיירה הקטנה וברבות השנים הפכו שקופים. מילדותו שלו זוכר וויליאם כיצד אבא הציל את חייו כשלא הבחין במים הגואים המאיימים לשטוף את ערוץ הנחל בו ישב, וכשהחליק וכמעט התרסק על הגדר הגיע אבא במעוף ואסף אותו אל כפיו. זהו הרי חלומו של כל ילד: אבא שיופיע משום מקום ויציל מכל צרה המתרגשת עליך עוד בטרם הבחנת בה.
אדוארד בלום מיעט להיות בביתו, והיה איש העולם הגדול. אין עיר שלא היה בה, ובכל המקומות שבהם היה, אהבו והעריצו אותו. את הקשר שלו עם בנו בנה בעיקר על ידי סיפורי בדיחות אינסופיים. לדעתו של האב  "אילו הייתי משתף אותך בספקות שלי על אלוהים ואהבה וחיים ומוות – זה כל מה שהיית מקבל: ערימה של ספקות".
זהו סיפור על הדרך שבה בנים רואים את אבותיהם, על הדרך בה אבות רואים את עצמם. השאיפה הגדולה של כל אבא, דומני, היא להיות ראוי לכבוד מבנו. וואלאס מתאר לנו התמודדות אנושית ונוגעת ללב עם דימויים של גבריות אמריקאית. גבר אמיתי הוא מי שכובש את העולם, שכולם אוהבים אותו בגלל אומץ ליבו ותעוזתו. איש שלוחם וחולם. בדרכו הפיוטית הוא מציג לנו את הקושי הרגשי העצום שנכפה על אנשים כאלה, שאינם מסוגלים לשוחח עם בנם יחידם אשר אהבו בלי להתעטף בשריון של בדיחות.  
הספר הקטן וההזוי הזה נגע ללבי. גם אני אבא, בסופו של דבר.

 

המאמר יתפרסם ביום שני 26.05.06 במדור "קראתי ספר" בעתון "הצופה"

One comment

התגובות סגורות.