התכנסנו כאן היום, בתוקף זכותנו הטבעית להטבות מס

זיו קיטרו כותב על העצומה למען הכרה בהוצאות טיפול בילדים .הטבות מס הן סיוע לאנשים שמשלמים מס. זיו מצטט את העצומה מטעם שדולת הנשים המבקשת לתקן את הצעת החוק כך שההטבה תנתן לבני הזוג, מאחר שנשים מרויחות פחות. תוך התעלמות מהעובדה שגם כך ההטבה הזו תגיע לשכבה חברתית מסוימת ומעלה. חלקים נכבדים מהחברה לא יגיעו אליה לעולם, מאחר שהם הרבה מתחת. אני עצמי סבור שיש להשקיע את המשאבים הציבוריים בהקמת מעונות יום מסובסדים, ובכך להרחיב את נגישותם לכלל האוכלוסיה. אבל מה שמטריד אותי יותר בעצומה הזו, אלה הנימוקים.

ראו נא את מה שכתוב שם : "הגיע הזמן שמדינת ישראל תכיר בכך שהזכות הטבעית לאמהות אינה שוללת את זכות הנשים לעצמאות כלכלית וקידום מקצועי." איך זה קשור בדיוק?  ואולי דווקא המדינה נדרשת לדאוג לאנשים אחרים, מחוסרי עבודה מכל סוג שהוא? למה דווקא הטבות מס לשכבות הבינים ומעלה הן הן הגשמת "הזכות הטבעית"?

אינני מכיר את הכותב ואת דעותיו, אך בתמיכתו בעצומה הזו הוא מצטרף כאן לשיח הקפיטליסטי המודד כל דבר דרך ערך כלכלי. "טיפול בילדים הוא הוצאה המייצרת הכנסה ולכן צריכה להיות מוכרת בדיוק כמו רכב עבודה וציוד משרדי. "

האח והידד. אנחנו מביאים לעולם צרכנים קטנים שבבוא היום יניעו את גלגלי התעשיה. לשיטתן – חנה הקטנה היא כמו המכונה החדשה שקניתי למשרד. איזו השוואה אומללה. אם אתה לא מיייצר כסף ומניע את גלגלי הכלכלה, מסתבר שעדיף שלא תיוולד בכלל.

 

===

הערה מאוחרת : זיו קיטרו העיר לי כי הטקסט בפוסט שלו הוא ציטוט מתוך העצומה, ואינו מקורי שלו. לפיכך ערכתי בהתאם את הפוסט. לא שיניתי דברים נוספים, והבהרות והרחבות יש בדיון למטה.

12 Comments

 1. למה לעשות כל כך הרבה תרגילים

  עדיף להחזיר את קיצבאות הילדים במתכונתם הקודמת, משהו כמו 300 שח לילד, ולפטור את הבעיה. אני זוכר שלפני חמש עשרה שנה כשבני הראשון נכנס לגן זה פשוט הספיק לכיסוי הוצאות הגן.

  זה פיתרון צודק ואניברסלי, ה300 שח לילד הם משמעותיים לגבי העני וחסרי חשיבות לעשיר, אבל מצד שני אתה לא צריך לבקש טובות מאף אחד, והם משרתים את כל האוכלוסיה.

  בסך הכל הנתינה היא כאן גדולה מאוד לעניים, סבירה למעמד הביניים וחסרת חשיבות לעשירים (שבדרך כלל פתחו חשבון חיסכון לילדיהם(

  אבל זו עזרה שאינה תלויה ביכולת שלך להוכיח שאתה מסכן והיא לא מביישת את העני.

 2. אבל גם משרד החינוך יהפוך לרגולטור כמו משרד התקשורת, שלא נדע.
  קראתי היום על כך שנעלמה לנו חווית המצע התרבותי המשותף, כיוון שאני עסוק בקריאת מאמרים של הפואמה "בעיר ההריגה" של ביאליק הבנתי לתדהמתי שתוכנית הלימודים בספרות ל- 2 יחידות כפי שהיא כתובה היום מבטלת כל מצע תרבותי משותף, אפשרי. כך גם, אני לא בטוח ש "חנה הקטנה" תובן על ידי הכלכלן.
  ואתה צודק
  אגב, אני בהחלט מסכים שיש סיבה להתייחס להוצאות עבור מטפלת כהוצאות עבור הורדת מסים, אבל לא משיקולי יצירת כסף, אלא משיקולים אחרים לגמרי.

 3. בכוונה בא

  זיו קיטרו ציטט את האתר אליו הוא מפנה
  מעבר לזה קרא לעומק את הצעת החוק, היא סבירה ביותר ועושה צדק עם מגזר שלם שיכול ליהנות מהטבות המס.

  להבא כשאתה בוחר לצטט משהו לפחות תן את הקרדיט למי שראוי שיקבל אותו (ואני חושב שהשדולה למען הנשים, אשר כתבה את הפסקה אותה אני מצטט ראויה לקרדיט)

  יום טוב

 4. אני לא רואה קשר בין זכאות להחזר מס על הוצאות שיש בגידול ילדים (קניית, חיתולים לדוגמה) לנקודה שאתה מעלה בסוף שחנה הקטנה שוות ערך לציוד משרדי

  לא חנה היא הנמצאת במשוואה אלא החיתולים של חנה
  על אותו בסיס חנה היא (אם כבר) המשרד והסיבה שההשואה כן עומדת היא שהורות היא משרה לכל דבר, עם הוצאות רבות (ובלי הכנסות)

  בניגוד ל"בונוס" שניתן עבר להולדת ילדים – דבר שכן הפך הבאת ילדים לשיקול כלכלי – מדובר פה בהחזרים על הוצאות שנעשות על הילדים.

 5. ככה כתוב

  כלומר חנה היא המכונה שמייצרת הכנסה

  כלומר, ההצדקה לדרישה להכרה בהוצאות גידול הילדים אינה נשענת על איזו איכות שיש לילדים, אלא על העובדה שגידול ילדים "מייצר הכנסה"

  בנוסף לכך נשמע מזה, שהוצאות לגידול ילדים שלא יהיו מסוגלים לייצר הכנסה בעתיד, אין טעם להכיר בהם, הלא כן?

 6. בעבר החוק היה שאתה מקבל כסף על הבאת ילדים בעולם. יש לך X ילדים אתה מקבל X כסף. היו הורים שהביאו ילדים לעולם התעלמו מהם לחלוטין והשתמשו בכסף כדי לקנות סמים ואלכוהול.

  כעת העובדה שיש לך ילד ואתה קונה לו חיתולים לא תרושש אותך

  אתה מוציא את הכסף בכל מקרה, אתה פשוט מקבל החזרים על ההוצאות שלך.

  אלא אם אני מבין את הצעת החוק לא נכון ואשמח אם תפנה אותי לציטוטים מהם אתה לומד אחרת

 7. משה וינר

  גלעד וזיו היקרים, למה שלא תתפשרו ופשוט תשלחו את חנה הקטנה לייצר חיתולים ושלום על ישראל
  ?
  חבל על ההתנצחות הבלתי נגמרת בינכם

 8. משה וינר

  צר לי , רק עכשיו חלפתי במקרה מעל אתרך הפרטי ומשם דרך הקישור קפצתי לפה לראות אם יש דבר שנינות חדש- ומצאתי את חנה הקטנה עומדת ומנסה למכור טיטולים כדי להצדיק את כדאיותה הכלכלית

התגובות סגורות.