פרקליט אנונימי

 

פרקליט אנונימי, ג'רמי בלקמן, מאנגלית: יעל סלע:שפירו,כתר ספרים, 2009, תשס"ט, 296 עמ', 89 ש"ח

סטודנטים שבאים לעבוד בקיץ הם יצורים נאלחים, חושב לעצמו  פרקליט אנונימי, שותף במשרד עורכי דין, האחראי על הטיפול בסטודנטים של קיץ. צריך לשלם להם הרבה כסף, ומקבלים מהם מעט מאד תוצרת. לא נורא, עוד מעט הם יהיו שכירים ונוכל לשלוח אותם לתייק מחדש לפי אלף בית את כל התיקים שהיו מסודרים  לפי מספר סידורי. אצלנו מאמינים במחויבות לעבודה, באנשים שמתעניינים בעבודה שלהם ולא בכל מיני דברים לא חשובים כמו משפחה, או לא עלינו – תחביבים יצירתיים. פרקליט אנונימי יושב במשרד פינתי עם שלחן גרניט, מחייב את הלקוחות ב 675 דולר לשעה וחושב כל היום כיצד להפוך לשותף בכיר, מתעב את עמיתיו ובמיוחד את "השמוק" שאיתו הוא מתחרה שנים. פרקליט אנונימי חושש מעתידו של בנו בן השמונה -בן אנונימי, ומודאג מנטייתה של רעיה אנונימית להוציא כסף על מטרות מיותרות לדעתו. יש לו גם אחיינית אנונימית ומבטיחה, הלומדת משפטים באוניברסיטת ייל, היא מציעה לו לפתוח בלוג, אנונימי כמובן, ולספר על חייו במשרד. הבלוג מצליח, יותר מדי מצליח, מישהו מהמשרד מגלה שהוא כותב את הבלוג, והעניינים הולכים ומסתבכים.

 

את "פרקליט אנונימי" כתב ג'רמי בלקמן, שאינו שותף במשרד עורכי דין כלל וכלל, אך הוא כותב בלוג בשם "פרקליט אנונימי". זהו לו ספרו הראשון. הספר כתוב בצורת בלוג, ומשולבות בו התכתבויות אימייל בין הדמויות.

"פרקליט אנונימי" הוא סאטירה משרדית משעשעת. בלקמן נכנס באומץ לשדה בו פעלו לפניו ונוצרו בו יצירות מופת כמו "דילברט" וסדרת הטלויזיה "המשרד". הספר שנון ואף מצליח להצחיק.  בלקמן מקצין ומגחיך את הפוליטיקה המשרדית, את ההיררכיה הקטנונית ואת נטייתם של מנהלים להתעמר בשכיריהם, לצרכי העבודה וגם סתם בשביל להדגיש את מעמדם ואת זכויות היתר שלהם. הוא מביא לאבסורד את תרבות המסירות לעבודה, ומראה את הכזב מאחורי סיסמאות "החברה היא המשפחה שלך", ו"איזון בין החיים לעבודה". עובדי המשרד הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות, עבדים נרצעים במשכורות גבוהות, הממלאים ימיהם בעבודות לא חשובות ומשעממות. אך מתוך הסאטירה, עולה דמותו הטראגית של "פרקליט אנונימי"  המשקיע את כל חייו בעבודה שהוא שונא, כדי להשיג עוד ועוד כסף ומעמד שהוא שואף אליו. מעמד, שלהפתעתו הוא מגלה שלא ממש נחשב בחוגים אחרים, מחוץ לעובדי המשרד. בדרך לשם הוא מאבד את הקשר עם משפחתו וחבריו, הופך להיות מריר ומתוסכל למרות השגיו והכנסותיו הגבוהות רק משום שעדיין לא הצליח להיות שותף בכיר, ומתנחם בכך שלעת עתה, משרדו גדול בחצי מטר מרובע מזה של יריבו. "פרקליט אנונימי" אינו מבין עד כמה הוא פתטי ומגוחך, וכמה נזק הוא גורם לעצמו. "פרקליט אנונימי"הוא כמובן כל-אדם. הוא  יכול להיות רואה חשבון, עובד במשרד פרסום, איש הייטק או כל אחד אחר. זהו מרוץ העכברים שבו שרויה החברה הקפיטליסטית של היום.

ועכשיו, תסלחו לי, אני חייב ללכת לעבודה. אם לא אגמור את הפרויקט הזה כמו שצריך אף פעם לא אהיה ראש מחלקה.

One comment

התגובות סגורות.