המסמר השנים עשר

 לא מכיר את נעה גלר דנציגר, לא פגשתי את אמיר רותם, ולא אדע אם מולי ברחוב פוסעת עלית קרפ. ובכל זאת זו לי הפעם הששית שאני כותב בבלוג על "מסמרים".  ספק כתב עת, ספק ספר מתמשך.  "מסמרים" הוא  עשייה תרבותית נקיה ואיכותית. בלי רעש ומהומה, בלי יומרות מרחיקות לכת להפוך את פני התרבות. בכך הוא מזכיר לי את פרויקט "רשימות"  של אורי ברוכין ירדן לוינסקי אילן גליני. .( כן, אני יודע שהעובדה שאני אחד מכותבי רשימות עלול ליצור את הרושם שאני משבח פה את עצמי – ולא היא. אני מקווה שאתם מבינים למה אני מתכוון).

מה לעשות – אני פשוט אוהב לקרוא את "מסמרים", ושמח שהוא מחזיק מעמד כבר שנים עשר גליונות. לא קל להחזיק מיזמים תרבותיים, ספרותיים. (אם כבר הזכרנו את רשימות). כתמיד – הגליון ערוך סביב תימה מרכזית.  גליון 12 עוסק ב "ילדות".  הנושא המרכזי מקבל התייחסות ממגוון של נקודות מבט.  כזו היא למשל הגיבורה בסיפור   "מי במים", המדברת אל אמא שאינה עוד, כשהיא עצמה כבר מזמן  אינה ילדה.  בסיפור ששמו רומז לפיוט "ונתנה תוקף", כותבת אלון על הקשר בין אמא לבת , הקשר הלא ניתן להתרה או לפתרון. גם  ב "אדם נכנס לתוך חדר" של צבי אבינר ופני, הגיבור שאיבד את אביו נפגש איתו שוב בפעם האחרונה, המאוחרת מדי. "הוא במשרד", שכתב אלן גארגאנוס ותירגמה דליה סופר שייבר, גם הוא  על בן ואב. בן שכבר אינו ילד, ואבא שאולי לא יודע להיות אבא.. גארגאנוס מספר על אב שחייו הם המשרד, והמשרד הוא חייו. אבא שהחזיק במודל הגבריות הישן. כאבא, שעובד בעצמו במשרד, לפעמים יותר מדי, ומתמודד עם מודלים של גבריות הסיפור נגע ללבי במיוחד. בדרך רכה, נעימה ומפויסת גארגאנוס אינו מגנה את האיש שמנסה לעשות את מה שראוי, ומוצא פתרון של חסד אמיתי לטראגיות הנגמרת מהתפוררות המציאות עם אובדן היכולות. סיפורים אחרים נכתבים מנקודת מבט של ילד, או אדם הנזכר בילדותו. כך הסיפור של משה עזוז, על הבגדים לבר מצווה, ותודה להורי שהביאוני עד הלום ביום נכבד זה. דנית בראון בסיפור "ירידה"  (תירגמה עלית קרפ), כותבת על ילדה, אבא ואמא בארץ זרה וקרה.ויש עוד סיפורים, כמובן, כתמיד גם וצילומים שערכה טלי כהן גרבוז.  

מסמרים הוא אסופה של פרוזה איכותית, המדברת אל הקורא ולא מעליו. גליון שנים עשר ממשיך את הרצף. הגליון הבא, כך מבטיחים, יקרא "נסיון".

 

הפניות

מיטל שרון על מסמרים

 

פוסטים קשורים

מסמרים מספר 2 – כמסמרות נטועים

מסמרים מספר 5 – מסמרים לשושנה

מסמרים 6 – ניצחון?

מסמרים 9

מסמרים 11 – ארוטיקה

 

 

================

הודעה לקוראים – בשל השינויים באתר "רשימות" – הבלוג יעבור לכתובת www.seri-levi.com

One comment

  1. שלא רכשתי לי אף אחד מהגליונות
    כל פעם גנבתי מחברה, בבית שלה, כשהיא מעלי עם פלסטיק כזה שהורג זבובים(שפירושו "אם תעיזי לקחת אני מורידה את זה עלייך") אז כנראה שהגיע הזמן לרכוש לי את אחד מהם לעצמי וזהו
    אולי יותר מאחד…

התגובות סגורות.