רון לשם ואיך נגיע לשם

בבקר, כשיצאתי, ראיתי את ההפניה בשער עתון "הארץ" למדור הדעות. .- "מנגנון השמדה דמוקרטי" היתה הכותרת למאמרו של רון לשם, והוסיפה "בעוד עשרים שנה יהיו רוב הצעירים בישראל חרדים וערבים. זה בלתי נתפש, אבל ייתכן שבעוד שלושים נהיה מדינת עולם שלישי".

יופי של נושא לפוסט, אמרתי לעצמי.  אבל בטח מדובר כאן באיזו פליטת קולמוס של עורך עייף, שחיפש טיזר למאמר. לא יכול להיות שזה מה שהוא כתב. צירוף כזה של גזענות ושנאת ה"אחר". בטח טעית. (בתמונה – שיא  עולם שלישי)

באוטובוס, קראתי את המאמר כולו.

 

זה בלתי נתפש, אבל בהחלט ייתכן, שבעוד שלושים שנה נהיה מדינת עולם שלישי חשוכה – מבחינת החוקים, פסקי ההלכה, המינויים. במכות קטנות יכבה מעלינו האור תחת מנהיגי דת מקצינים.

ולא, אין לו שום דבר נגד חרדים

הבעיה היא לא בחרדיות שלהם, אלא בפרימיטיוויות, בחוסר ההשתלבות.

ואם חשבתם שמשהו משתנה לטובה, זה ממש לא זה:

מי שחושב שהמציאות תכריח את ההמון החרדי להיפתח, לא מבין שהפתיחות הזאת, שמסתכמת בשיגור נשים לשוק העבודה או לקורסי מחשבים, לא מגשרת על התהום הפעורה. אימוץ כלים מסוימים של העולם החילוני לא יהפוך את החברה הסגורה הזאת לנאורה יותר, כפי שההכרח להשתלב לא הופך את החברה האיסלאמית לאדוקה פחות. אין שום סיבה להאמין בשאננות שכך יקרה, או שהאיסלאם הפוליטי העולמי יימנע מלהשקיע את כל מאמציו בהבטחת אדיקותם הדתית של ערביי ישראל.

כתוב, נכון. אבל  לא יכול להיות שבחור אינטליגנטי כמוהו יכתוב פמפלט מגונה כל כך, המתבסס על פחדים קמאיים מפני הזר הנוראי המתרבה באין מפריע ומשתלט על כל חלקה טובה. לא הגיוני שטקסט גזעני כזה יצא מתחת ידיו. בטח זה לא הוא, העורך שינה לו את המאמר והוציא דברים מהקשרם. צריך לעשות משהו עם העורכים האלה, אי אפשר להמשיך ככה.

One comment

  1. על פניו אתה צודק.מדובר במאמר בוטה וקשה.לכאורה הנחותיו מבוססות על פחדים וחששות מפני מה שעלול לקרות ולדעתך סביר שלא יקרה. האמנם? בעשורים האחרונים המגמה הייתה דווקא של התחרדות והקצנה [לא רק בתחום הפוליטי] משקלה של הציונות הדתית המתונה פחת והלך. נכון השימוש בכלים מודרניים/טכנולוגיים קיים ,אבל לא זה יעצור את ההקצנה ,היא כבר כאן.

התגובות סגורות.