מיקרו הלוואות

יש המתלבטים בשאלה האם לתת לעניים תרומה ועזרה, או לנתב את הכסף כך שהם יוכלו לעבוד באמצעותו. זה משל החכה והדגים הידוע. וישנה שאלה מוסרית, שרבים מתחבטים בה. האם "עני עירך קודמים", או שמאחר שבארצות אחרות העוני מר הרבה יותר, מוטב לסייע להם.  כך או כך, כי שמבשר דה-מרקר, כל האפשרויות פתוחות בפנינו.

עודד ירון מדווח ב"הארץ"

אתר המיקרו הלוואות הראשון בעולם החל לפעול בישראל. הוא מאפשר לבעלי עסקים זעירים לבקש הלוואות קטנות מאנשים מרחבי העולם

קיווה, אתר המיקרו הלוואות הראשון בעולם החל לפעול בישראל בשיתוף עם קרן קורת. האתר מאפשר לבעלי עסקים זעירים לבקש הלוואות קטנות מאנשים מרחבי העולם, ולמלווי הכסף הוא מאפשר לדעת בדיוק לאן הולך הכסף שלהם. את הרעיון שבבסיסו של אתר קיווה ושל אתרים דומים שקמו בעקבותיו פיתח מוחמד יונס, מייסד בנק גרמין – הבנק של העניים, שהבין שבעזרת הלוואות זעירות של כמה עשרות עד אלפי דולרים בודדים ניתן לסייע לאנשים להיחלץ מהעוני ולהפוך לאזרחים פרודוקטיביות. קיווה לקח את האינטרנט ומימש את הרעיון באופן שאיפשר לדעת בדיוק למי אתה מלווה את הכסף.

הרעיון שמאחורי בנק ההלוואות הזה הוא לנסות לעשות את העולם הקפיטליסטי מרושע מעט פחות, על ידי שימוש בכליו הוא. ושימוש, חיובי, בפער הכלכלי העצום שבין העולם העשיר לחלקו העני. העיקרון הוא שמה שנחשב כאן מעט כסף, באופן יחסי, יכול להיות שינוי משמעותי במקומות אחרים. עשרים וחמשה דולר למשל, בסל הוצאות של מערבי בן המעמד הבינוני, בינוני גבוה, אינו נחשב לסכום משמעותי. במקומות אחרים זוהי משכורת של חודש. הרעיון של מוחמד יונס היה להלוות במקומות כאלו, סכומים שבנקים "רגילים" לא ירוצו לטפל בהם.

אתר קיווה מממש את הרעיון. האתר, כפי שהוא מצהיר על עצמו אינו למטרות רווח, ומפעיליו אינם גורפים לכיסם משכורות עתק, כפי שנהוג בכל מיני מקומות בארץ ובעולם. אנשים ונשים הזקוקים להלוואות פונים אל נציגי האתר, ולאחר שהם מאשרים אותם, מוצגת באתר בקשה להלוואה עם תיאור קצר. ההלוואה מחולקת לפרוסות של 25$ וכל מי שמעונין יכול להלוות מנה אחת או יותר. הלווה מחזיר את הלוואה למלווה. שיכול, אם הוא מעדיף, למחזר אותה כהלוואה נוספת. ניסיתי את זה בעצמי, וזה עובד בפשטות. אני לא יכול לערוב למישהו על בנק קיווה מעבר למה שלמדתי מהכתבה ומהאתר שלהם, אבל אני מוכן לסכן 25$ . אפילו תרמתי להם עוד כמה דולרים לאתר. את השאלה האם עשיתי זאת כדי לעזור למישהו אי שם, או סתם כדי להרגיש טוב, או כפי שיגידו אחרים – שיהיה לי נושא לפוסט, אשאיר לעצמי לתהות בשבת.

2 Comments

  1. אני תוהה: אם מדובר בסכומים של 25 דולר וכדומה, למה בעצם להלוות ולא פשוט לתרום?

    אני מבינה את הטענה על החכה והדגים, אבל ההבדל בין מתן דג למתן חכה לא נעוץ בשאלה אם אתה תורם או מלווה. הלוואה יכולה בסופו של דבר לסבך את האדם עוד יותר ולגרום לו לשקוע עוד יותר. תרומה חד-פעמית יכולה להיות מנותבת לכיוון כזה או אחר, בדיוק כמו הלוואה, וגם כשתורמים אפשר לנסות לברר לאן הכסף הולך, באותה מידה שבה אפשר לנסות לברר את זה כשמלווים.

  2. גלעד סרי-לוי

    לא מדובר בהלוואה של 25$ אלא של סכום גבוה יותר, בו כל אחד יכול להשתתף במנות של 25$

    ואין לי תשובה טובה לשאלתך.

התגובות סגורות.