ריבית שלילית זה לא סוג של ריבה

בזמן האחרון מדברים על ריבית שלילית. מה זה, איך זה יכול לקרות ולמה יש כאלה שחושבים שזה טוב. שאלות ותשובות לקורא המתעניין

 

 

מה זו ריבית שלילית?

המונח עצמו הוא תרגום קלוקל מאנגלית. הכוונה למצב בו אתה מלווה למישהו כסף, או מפקיד בבנק (שזה בעצם אותו דבר) ואחרי תקופה מסוימת אתה מקבל פחות.

אתה רציני?

כן. בוא נחשוב על דוגמה פשוטה. יש לך 100,000 שקל ואתה מפחד שיגנבו לך אותם. אז אתה נותן לי לשמור עליהם. אני לוקח ממך תשלום עבור השירות בגובה 1% לשנה. מקרה אחר הוא שאינפלציה היא בגובה שני אחוזים, והרבית שתקבל היא אחוז אחד, יוצא שהכסף שלך יכול לקנות פחות אחרי שנה. זה טיפה יותר מורכב, אבל זה בעצם אותו רעיון.

ולמה שאני אעשה את זה, ולא אלך לבנק אמיתי שישלם לי ריבית כמו שצריך?

או. שאלה יפה. ואם המדינה תגיד לבנקים לא לעשות את זה?

למה שהיא תעשה את זה? מה זה פה, קובה? ונצואלה? פתח תקווה?

שאלה מצוינת. אבל קודם כל תן לי לשאול אותך משהו. אתה יודע שהכלכלה של העולם כולו בנויה על זה שנקנה מה שאנחנו לא צריכים?

כן. גם אשתי אומרת לי שלא היינו צריכים את הטלוויזיה 60 אינטש שקניתי לטור דה פראנס וגם האייפון 7 היה די מיותר

נכון. אבל אני לא מתכוון רק לזה. אני אומר שאם כולם היו קונים פחות ממה שהם רגילים, הכלכלה תקרוס. ולא צריך שיסתפקו בקב חרובים משבת לשבת ויגורו במערה, אלא רק שיקנו נגיד עשרים אחוז פחות, ואת הכסף יחסכו לעתיד טוב יותר. ליום גשום כמו שאומרים בשפה של נוצרים. הכלכלה שלנו מבוססת על "צמיחה" שזה אומר לייצר עוד ולמכור עוד. כל הזמן עוד ועוד. ואם מתי שהוא האנשים מצמצמים קניותיהם, אין אפשרות להרוויח מספיק. ואז אי אפשר להחזיק את העסקים הגדולים שמוכרים חפצים נוצצים, ומפטרים את העובדים, ולא משלמים לספקים, ואלה מצידם נהיים עצובים מזה ממש או שבאמת אין להם כסף, ולא קונים כלום. וכך זה מתגלגל והמצב נהיה עגום יותר ויותר.

תגיד לי, זה נראה לך נורמלי? כמה יכולה כלכלה לצמוח לפני שהכול יקרוס?

שאלה נפלאה. הפסימיסטים יגידו לך שעד עכשיו בדיוק, והנה זה הולך לקרוס. אחרים ימשיכו לנסות לתקן. בין השאר באמצעות הנהגת ריבית נמוכה יותר ויותר, וכשהם ממש לחוצים הם עוברים לריבית שלילית.

איך זה עוזר?

נגיד שיש לך שלש מאות אלף שקל. (תעצום את העיניים ותדמיין ממש חזק). עד לפני כמה שנים היית מפקיד אותם בבנק, וכמו פינטו ומלול כספך היה משליש את עצמו. במצב כזה היית יושב בבית וחושב מחשבות נעימות על כמה טוב להיות עשיר. אלא מה, אתה מתקשר לבנק ועליזה אומרת לך שהפיקדון שלך שווה פחות. זה ממש מוציא לך את מצב הרוח להשאיר אותו בבנק, ואתה רץ לשם מהר, וחוזר הביתה עם אוטו חדש, ואז למוכרים של המכוניות החדשות יש כסף שגם הם לא שמים בבנק אלא קונים טלויזיות חדשות ומוכרי הטלוויזיות קונים גמבה וכוסמת וטופו (יש מגמה של טבעונות בקרב מוכרי טלוויזיות, כך שמעתי). ולכן המדינה, באמצעות כל מיני שיטות ערמומיות שיש לה תגרום לכך שיהיה פחות ופחות משתלם להפקיד כסף בבנק. והכל כדי שכולם ילכו ויקנו, או ישבו ליד המחשב ויקנו, לא חשוב, רק שיקנו עוד ועוד.

נשמע סבבה

חכה, זה לא נגמר. החברים של מוכרי הגמבה אומרים לעצמם. הי, אם הבנק משלם ריבית שלילית זה אומר שאם אני אבקש מהם הלוואה הם יקחו ממני רבית ממש קטנה. למה שאני לא אקח הלוואה של שלש מאות אלף שקל ואבנה חממה חדשה ואגדל גם ליצ'י? וככה השדה פורח והמשק צומח. בתיאוריה, כלומר.

למה רק בתיאוריה?

כי אם אנשים לא יבנו  רק חממות לגידול תותים, יש כאלה שעבודה בשדה לא עושה להם טוב לעור הפנים. ולכן  הם ייקחו את מיליוני השקלים שלהם שיושבים עצובים בבנק, ויקנו מניות. המחירים של המניות יעלו בלי שום סיבה. סתם כי אנשים לא אוהבים לראות את הכסף שלהם קטן. או לא גדל מספיק, זה גורם להם חוסר נחת כרוני.

שיקנו מניות, מה אכפת לי.

ואם הם גם יקנו בהם את כל הדירות שיש, ומחיר הדירות יעלה ממש? ואז מי שיש לו כסף, או יכול לקחת הלוואות כי הבנק אוהב אותו, יחזיק בכמה וכמה דירות ולאחרים לא ישאר?

הממ. נכון. זה יהיה מה זה מבעס.

חכה, לא גמרנו. אם אלה שהם לא ממש עשירים יקחו הלוואות גדולות בריבית משתנה, הריבית תעלה מתי שהוא בעשרים שלשים שנים הבאות ולא יהיה להם כסף לשלם. ואז יזרקו אותם מהבית וימכרו אותו. ומי יקנה?

עזוב, לא חשוב. הרסת לי את המצב רוח 

יש לי עצה בשבילך. אם יש לך הרבה כסף, תעשה איתו גמילות חסדים. רבותינו אמרו שהקרן קיימת לעולם הבא. ככה אין רבית שלילית, באחריות.