חדבדוריות וקפיטליזם

ליברטריאנים, אושיות פייסבוק וכותבי מאמרים בכתבי עת נחשבים מדברים על "קפיטליזם". ומחלקים ציונים מיהו קפיטליסט, ומה ראוי לו שיעשה.
וכשאתה מנסה לשאול מה זה קפיטליזם, ולרמוז שאולי אין קפיטליזם אחד, הם רושפים בזעם.

אבל המובן של ׳תהילה׳ אינו ׳תשובה ניצחת׳,״ מיחתה אליס.

"כשאני משתמש במלה,״ אמר המפטי דמפטי בנימה של בוז ניכר, ״מובנה הוא בדיוק המובן שאני בוחר בשבילה – לא פחות ולא יותר.

״השאלה היא,״ אמרה אליס, ״אם אתה יכול לכפות על מלים מובנים כל־כך רבים ושונים.״ ״השאלה היא,״ אמר המפטי דמפטי, ״מי כאן האדון – זה הכול.״אליס היתה נבוכה מכדי לענות ; וכעבור רגע המפטי דמפטי פתח שוב. ״למלים יש מזג רע, במיוחד לפעלים: אלה הכי גאוותנים – בתארים אתה יכול לעשות מה שתרצה, אבל לא בפעלים – ובכל זאת אני יכול להשתלט על כולם! חדבדוריות! זה מה שאני אומר!״

״תואיל להגיד לי, בבקשה,״ אמרה אליס, ״מה זאת אומרת?״

״עכשיו את מדברת לעניין,״ אמר המפטי דמפטי, שנראה מרוצה מאוד. ״ב׳חדבדוריות׳ אני התכוונתי שמיצינו את הנושא וכדאי שתגידי מה את מתכוונת לעשות הלאה, כי אני מניח שאת לא מתכוונת להתעכב כאן כל החיים.״

״זה המון בשביל מובן של מלה אחת,״ אמרה אליס בנימה מהורהרת.

״כשאני מטיל על מלה לעבוד כל־כך קשה,״ אמר המפטי דמפטי, ״אני תמיד משלם לה תוספת.״ ״באמת!״ אמרה אליס. היא היתה נבוכה מכדי לומר משהו אחר.

(מתוך "מבעד למראה ומה אליס מצאה שם"  לואיס קרול. תרגום רנה ליטווין)

 

קפיטליזם הוא מונח מתחום מדעי החברה שנוצר בתחילת המאה העשרים לתיאור שיטה כלכלית וחברתית שהתפתחה באירופה בין המאה השש עשרה והמאה התשע עשרה, המבוססת בעיקרה על הזכות לקניין פרטי ועל הסדרת יחסים כלכליים באמצעות מנגנון השוק, תוך הסתמכות על אכיפת זכויותיהם באמצעות מוסדות חברתיים. לאורך ההיסטוריה ואף כיום ישנו מגוון רחב של משטרים חברתיים כלכליים המכנים את עצמם "קפיטליסטים". הנבדלים זה מזה בעוצמת חשיבות עקרון זכות הקניין, ובמקומה של הממשלה כפעילה בשוק ואחראית ליחידים. ישנן גישות בולטות הרואות במשטר הקפיטליסטי מימוש של רעיונות מתחום ההגות הליברלית.

(מתוך ויקיפדיה העברית)