הביטקוין והכובע

הביטקוין הגיע ל 3000$. וצנח ל2400$ ועלה קצת בחזרה. ועכשיו רבים שואלים אותי: "גלעד – מתי הזמן הנכון לקנות ביטקוין?"אחרים, מנומסים פחות, מציעים לי לאכול את כובעי  ואומרים – ראה איך טעית.

 


ובכן, לדעתי יש רק שתי תשובות אפשריות לשאלה. זה או "תמיד" אם אתה מאמין בעתיד המזהיר שיש כאלה שצופים לו, או "אף פעם" אם אתה סקפטי. אם אתה רוצה לקנות מנייה של Berkshire Hathaway Inc, זה קשה מאד. בגלל שהמחיר ליחידה הוא כמעט 260 אלף דולר. בביטקוין אתה יכול תמיד להשקיע כמה שקלים שאתה רוצה באותו רגע. מאחר שאתה יכול לקנות גם חלקי ביטקוין. ולכן השער לא משפיע על היכולת והכדאיות להשקיע, רק התחזית לשינוי. אם למשל שער הביטקוין הוא אלף שקל וקנית אחד. או שהשער הוא אלפיים וקנית חצי. אתה תרוויח או תפסיד מהתנודות בדיוק אותו דבר. השער ליחידה אחת בנקודת זמן כלשהי בתוך התנודות ממש לא משנה. או במלים אחרות, אתה תמיד יכול לקנות ביטקוין במאה שקל וללכת.

 

תנודות שער הביטקוין ביחס לדולר. מקור INVESTING.COM

ביטקוין

 

 

ובענין הכובע.

בדצמבר 2013 כתבתי פוסט ראשון על ביטקוין.  הוא עדיין כאן ואפשר לקרוא אותו. (אני מאד גאה בו וממליץ לכם לקרוא, זה כמעט המאמר היחיד שמסביר בשיטתיות מה העניין בלי להתלהם ובלי לטעון שהכל שטויות).  כעבור שנתיים, לטובת קוראי המסורים חזרתי לנושא.  אי אפשר לומר שטעיתי אפילו באחת מהתחזיות שלי בקשר לשער הצפוי, בעיקר מהסיבה שלא היו לי כאלה. אף אחד לא יכול לחזות בוודאות מה יקרה ואני איני יוצא מכלל זה. מה שאני יכול הוא לנסות להצביע ולהסביר את המצב עכשיו. ערכו של הביטקוין עולה, אך הוא לא מצליח להפוך למטבע.  המספרים נראים מרשימים, אבל גם אם הביטקוין יגיע לשער של 5,000$ סך כל הביטקוין בעולם יגיע יהיה כ 80 מיליארד דולר. שזה נשמע ממש הרבה, אבל ממש מעט במונחים של מטבעות מדינתיים. לא משהו שיכול לסחוב על עצמו מסחר בינלאומי בהיקף משמעותי. (ואני לא מתכוון לדרישות כופר של האקרים).  המצב שתיארתי ב 2013 השתנה רק במעט:

למרות ניסיונות רבים לשינוי המצב, ביטקוין עדיין אינו מוכר באף מדינה ממדינות העולם כמטבע שהוא "הילך חוקי" דהיינו מטבע שיש חובה להסכים לקבלו כתשלום.אי אפשר לנהל עסק עם מטבע שמתנהל כמו שיכור בליל חורף. במטבעות "מסורתיים" תנודות של חמשה אחוזים בשער המטבע של מדינה פותחות את מהדורות החדשות, ונמצאות בכותרות כל העתונים. הביטקוין נע עשרות אחוזים ביום, כאילו כלום.

כיום אין כמעט מסחר "אמיתי" בביטקוין. דהיינו קנייה שלחפצים ושירותים תמורת המטבע הזה. רוב המסחר הוא באמצעות המרה של מטבעות "מסורתיים" לרכישת ביטקוין. כלומר, רוב התנועות הפעילות בביטקוין מבוצעות באמצעות מטבעות אחרים. ולכן אין לביטקוין יכולת להשפיע באמת על המערכת הכלכלית כי הוא אינו מתפקד כמטבע עובר לסוחר, בכך הוא למעשה סחורה כמו כל סחורה אחרת, ולא מטבע….הביטקוין לא מפוזר בין אנשים אלא מרוכז בידי לא הרבה גורמים שיכולים לעשות לו ספקולציות כחפצם. ככל הנראה, העלייה העצומה בערכו נוצרה על ידי עשירים סיניים שרוצים בכלל להמיר את המטבע המקומי לדולרים, מה שהופך אותו בנוסף לסחורה ספוקלטיבית במיוחד.

מה יהיה? אני לא יודע. בכל מקרה תזכרו שלאנשים שסחרו בפקעות צבעונים לפחות נשארו פרחים.