מותג הוא הסימן שעל גבן של הפרות

מה אתה רוצה מהפרסומאים, שואלים אותי. הם עושים את מלאכתם. פרסומת טובה מגדילה את אפשרויות הבחירה שלך הצרכן ומאפשרת לך לבחור בצורה מושכלת בין מגוון האפשרויות שחברת השפע שלנו מציעה. אותם פרסומאים – שירות חשוב הם נותנים לאנושות. אתה – רק קונספירציות יש לך בראש. והנה, נפל לידי כפרי בשל ספר מלב המאפליה. שמואל ורשבסקי, חלוץ תפיסת "אישיות המותג" ילמד אתכם בספרו "ללכת עם לוגו" כי גם אם אתה פרנואיד, אין זה אומר שלא רודפים אחריך.

הספר מתחיל בציטוט שנשמע מוכר. "בטרם כל מותג נברא". ומשהו פה חשוד, אתם אומרים לעצמכם. "אדון עולם אשר מלך, בטרם כל יציר נברא". ככה שרים בבית הכנסת. מאיפה בא המותג לכאן?

"ללכת עם לוגו" אומר ורשבסקי כבר בפתיחה, "הוא ניסוח קריאת התיגר שלי כנגד קריאות המלחמה של בריוני המותגים ותנועות האנטי גלובליזציה. כנגד ה NO LOGO שלהם אני מציב את ה GO LOGO שלי". ואני, בריון מותגים שכמותי, אוריד את הספר הזה ממדף "תודעת אויב" שבארון, ואנסה להסביר לכם מה מנסים לעולל ורשבסקי לעולם שלכם ושלי.

שמואל ורשבסקי, לא מקשה עלי את המלאכה יתר על המידה. זחוח ומרוצה מעצמו הוא פורש את משנתו. בצירוף כוזב של היסטוריה בדויה ואנתרופולוגיה שהמציא בעצמו, הוא מספר לנו שהמותג היה איתנו משחר היקום. ורשבסקי ממשיך את המסורת התיאולוגית מספרו "האלים החדשים" המספר על המותגים הנפלאים שלהם יש לסגוד. חמשת פרקי הספר שלו נקראים על שם חמשה חומשי תורה, שככה יהיה לי טוב. ורשבסקי, לפרנסתו ואולי מתוך הזדהות עם אליליו, מדגיש כל מותג בטקסט שלו. אני לעומת זאת – לא אזכיר אף לא אחד מהם בשמו ואף לא צירפתי את תמונת השער עתירת סמלי המותג.

ורשבסקי יודע לקרוא את ספריהם של מתנגדיו. "בלי לוגו" של נעמי קליין, "חברת הראווה" של גי דבור ו"שיבוש תרבות" של קאלה לאסן, המותחים ביקורת על תרבות המותגים, והנזק שהיא מסבה לעובדים לקונים ולאיכות הסביבה. בתפנית לוגית מופלאה הוא מנסה לשכנע שעבודת הילדים במשמרות בנות שש עשרה שעות אינה בעיה מוסרית, אלא איום על אפקטיביות המותג.

העניין די פשוט, מסביר לנו ספרו של ורשבסקי. אם פעם רצית בגד ללבוש ולחם לאכול, הפרסומאים ניסו לשכנע אותך שהלחם שלהם טרי מכולם, והבגד שמכרו לך אין משובח ממנו בעולם. היום לא מוכרים מוצר, וכרים לך סגנון חיים. כמעט כמו הנוכלים הנודדים במערב הפרוע שהיו מוכרים בבקבוק תרופה לכל מחלה. לא חשוב מה יש בפנים, העיקר המדבקה. "ערכי המוצר" קוראים לזה. רעננות, בריאות ואושר. ואף מילה על הריח של נעלי ההתעמלות. האיש מייצר למחייתו תעמולה מתעתעת, משכנע אותך לקנות דבר שאין בו מאומה חוץ מכחש וכזב עוד משתבח בכך.
ספר חשוב, אין ספק. אם תחליטו לקנות אותו עשו זאת בחנות ספרים משומשים, אולי אפילו תשיגו את העותק שלי.

 

ללכת עם לוגו – שמואל ורשבסקי, הוצאת ידיעות אחרונות, 2005 תשס"ה, 167 עמ, 128 ש"ח

 

פורסם לראשונה באתר הצופה  בשנת 2005

 

פוסטים קשורים

מיני ישראל

מחשב לכל ילדה

3 Comments

  1. גלעד סרי-לוי

    רשקולניקוב – לא, לא ידעתי על כך. נזכרתי בביקורת שכתבתי בעקבות כתבות על פתיחת חנויות של רשתות בינלאומיות בישראל, בעצב, כי המצב רק החמיר מאז.

    הלל – זה היה הטקסט המקורי. אתה צודק

התגובות סגורות.