Windows Live Writer

(הפוסט מיועד בעיקר לבלוגרים ב"רשימות" הנבוכים בשל המעבר, אולי גם אחרים ימצאו בו ענין)

רבים  פונים אלי לעצות בעניין המעבר לוורדפרס. חלקם מודאגים, אחרים סתם בהיסטריה. אז לא שאני גברת וורדפרס (למקרה שלא הבחנתם בזה, וורדפרס היא אשה. תנסו אותה ותראו), אבל יש לי מעט ניסיון במה צריך לעשות, והרבה ניסיון מה כדאי מאד לא לעשות.

עצה יעוצה אחת שאשמח לחלוק איתכם, היא להשתמש בתוכנה של מיקרוסופט  מסדרת "החלונות החיים" הנקראת "כתבן", או בשפתם windows live writer . התוכנה חינמית לחלוטין.

התוכנה הזו, שאפשר להוריד אותה פה יוצרת מנשק משתמש נוח מאין כמוהו. העבודה היא במחשב המקומי, ובסיום הכתיבה לוחצים על הכפתור והפוסט עולה ומתפרסם לו בבלוג, ללא מגע יד אדם. (וללא חשש קטניות, לנוהגים בכך). אפשר לשמור טיוטות, ולחזור אליהן. וזה עוד לא הכל.

אפשר לסמן ציטוטים, בלי לעשות ככה עם הידיים כמו בהרצאות של פוסטמודרנים

patri אפשר לשנות פונטים וצבעים – אפקטים המוציאים כל קורא מדעתו. אפשר להוסיף תמונות מהמחשב האישי, או באמצעות כתובת של התמונה באתר שממנו מעתיקים בלי בושה.

לצרף קטעי וידיאו מיוטיוב? קלי קלות. פשוט מדביקים לתוך הטקסט את השורה של האמבדד על הטקסט (אם אתם לא יודעים מה זה, או שאתם נציגים של איגוד זכויות היוצרים, או ש) והיא הופכת לסרטון חי ונושם לנגד עיניך ממש. אפשר גם להוסיף טבלאות, תגיות, קטגוריות, מפות ושאר ירקות.

נכון, היא שייכת למיקרוסופט, ובתור שכזו היא חשודה מראש על ידי כל לוחמי הקוד הפתוח,אבל בכל זאת. גם להם לפעמים מצליח. ההורדה חינם, ההתקנה פשוטה, והחיים יפים.

8 Comments

 1. ממש לפני מספר ימים התחלתי לגייר את הפורום שלי לבלוג. לא פירסמתי אותו בינתיים במנועי החיפוש וממש לא ציפיתי לקבל תגובות כל כף מהר.
  בהתאם להמלצתך הורדתי את 'כתבן' מבית מייקרוסופט והוא אכן מציע מִנשק עריכה נחמד שכולל בדיוק את אותם עיצובים שמציעה ערכת העיצוב שבחרתי לבלוג מתוך המאגר המוגבל משהו שמציעה WordPress.
  באיזו ערכת עיצוב אתה משתמש? האם מצאת דרך לערוך את הערכה בעצמך?

 2. גלעד סרי-לוי

  יואב – בהצלחה
  יוסי – ל"כתבן" אין ערכות עיצוב משלו. הוא מוריד את ערכת העיצוב שלך כדי שיהיה לך נוח לעבוד. כשאתה מחליף ערכה אתה יכול לרענן, והערכה החדשה תוצג.
  אני משתמש עכשיו בערכת העיצוב של "רשימות". היא שמורה כמובן, לחברי רשימות. לא ערכתי אותה בעצמי. אם כי הווידג'טים הם כלי מועיל לתוספות. (אגב, אני מציע לך שתוסיף כבר עכשיו את הוודג'טים של המנויים ושל הRSS . לטובת אורחים שמגיעים בהפתעה ויוכלו לרשום את עצמם או לעצמם את הבלוג שלך).
  ישנן תבניות שמאפשרות לך להחליף את תמונת הכותרת, ולשלוט בכמה פרמטרים. שינויים מעבר לזה דורשים ידע טכני. לי אין אותו.
  באתר עצמאי אתה יכול להכין עיצוב משלך. כלומר, בהנחה שאתה יודע לעצב ולכתוב את הקוד הנדרש, או ששילמת למישהי שתעשה את זה. בוורדפרס אתה מוגבל למה שהאתר מציע לך, ולשינויים קטנים כאמור.
  אבל, אין מה להתלונן לדעתי, המבחר שם די גדול, והוא מתחדש בהתמדה.
  חג שמח

  (אגב – הבת של שרי ניצחה בתחרות)

 3. תודה על הברכה ועל העצות.
  אני דווקא יודע לבנות ערכות עיצוב אלא שזכות העיצוב בוורדפרס עולה דמי שימוש קבועים אותם אינני מעוניין לשלם. אסתפק בערכות העיצוב המובנות באתר.
  בעניין ה RSS – מרבית קוראי הפורום שלי מנויים ל RSS של הפורום. בינתיים אינני מפרסם את קיום הבלוג. כשאסיים את גיור הפורום לבלוג ארשום אותו במנועי החיפוש, אפעיל את ה RSS ואודיע בפורום שהוא הופך להיות בלוג וכולם מוזמנים להיות מנויי RSS של הבלוג.
  שוטטתי מעט בִּבְלוֹגךָ. יש בו, מן הסתם, יותר חומר קריאה מעניין מכמות הזמן שאוכל לְפַנוֹת לכך ובכל זאת מצאתי זמן לקרוא פה ושם. מידי פעם אתה משלב בכתביך קטעים מנוקדים. במידה שאתה נעזר בתוכנה כלשהי לניקוד או לפחות לבדיקת הניקוד? אשמח לקבל המלצות.
  [אגב, ברכותי לבת של שרי]
  חג שמח

 4. כרגע גיליתי בעייה במנגנון התגובות – מרגע שנשלחה התגובה אין המגיב יכול למשוך אותה חזרה לתקן טעויות מביכות. בתגובתי הקודמת נפלט לי סימן שאלה במקום פסיק ואינני יכול לשוב ולתקן.

 5. שתי שאלות לי לגבי הרייטר.
  1) יש בעיה אחת שמפריעה לי והיא שברגע שהפוסט כבר הועלה ואני רוצה להכניס תיקון, הכנסת תיקון כזה דרך לוח הבקרה מקטין את הפונט של הפוסט. ואז אני נאלצת בעצם להכניס דרך וורד את כל הטקסט מחדש ולערוך אותו בלוח הבקרה, כדי שהוא יחזור להיות בגודל הרגיל של כל הבלוג.
  2) האם אפשר לשמור כברירת מחדל את סוג וגודל הפונט שאני רוצה לעבוד אתם ברייטר, כדי שלא אצטרך בכל פוסט חדש לשנות אותם?
  בתודה מראש

  1. גלעד סרי-לוי

   אפשר לתקן ברייטר ולהעלות שוב. הוא יודע שזה תיקון ולא פוסט חדש.
   ברירת המחדל שלו נגזרת מהעיצוב של הבלוג. אם החלפת עיצוב אל תשכחי לספר לרייטר את זה.

התגובות סגורות.