הערה על גידול בעלי חיים

חשבנו לקחת כלב, אמר לי מישהו. נגדל אותו בחצר והוא ינבח על גנבים ושודדים. ובמשך היום הילד שלנו ישחק איתו והם יהיו חברים טובים. לא ולא, השבתי. תזכור, אמרתי לו שכלב אינו גמד גינה. כלב הוא יצור חי, ובתור שכזה כואב לו, חם לו קר לו ולפעמים הוא מצטער. תורתנו הקדושה אסרה לצער בעלי חיים.

גם אם נניח לרגע לשאלה הכללית אודות רווחתם של בעלי החיים בעולם, נסכים שאם אתה לוקח כלב מאגודת צער בעלי חיים, או קונה אותו מספסר הגורים הגזעיים – האחריות לחייו שלומו ובריאותו מוטלת עליך. וזו שאלה מוסרית.

כלב הוא לא מכונת כביסה, שצריך לשים לה מים קרים וקצת אבקה והיא מונחת ליד המייבש ללא תלונות מיוחדות ימים שבועות חודשים ושנים. כלב עלול להיות עצוב, משועמם. הוא צריך עניינים כלבים לענות בהם. לטייל בשכונה, לסמן לעולם שהוא היה כאן, לרחרח מתחת זנב זה או אחר, או לחפור פה ושם להטמין איזו עצם. ולפעמים להביא לבעלים האהוב שי – ציפור מרוטה או עכבר שאיתרע מזלו לעבור בשכונה.

האם אתה אומר שאני צריך לקנות לו בגדים מצויצים ולהפוך אותו לתפארת הבית והדרו? לא ולא. ישנם כלבים הזוכים לתשומת לב רבה המאמללת אותם. למשל אלה שבעליהם נושאים אותם ממקום למקום על הידיים. כלב צריך להרגיש את האדמה מחת לארבע רגליו. האם אני צריך לתת לו לאכול מפתי ולישון בחיקי? לא, אתה לא חייב. אבל כלבך צריך את מנת האוכל המתאימה לגילו ולגודלו, ופינה נוחה לישון בה. נכון, אתה לא חייב ללכת עם הגור החדש למרכז להתפתחות הכלב כל שבועיים לביקורת, אבל צריך גם לבקר אצל הווטרינר מזמן לזמן.

ואם אתה לא יודע מה צריך כלב בחייו כדי להיות מרוצה, או לפחות לא להיות שרוי בצער ובכאב – תשאל. יש אנשים המומחים לכך.

כלבים חולמים בלילות, זה עובדה המוכרת למי שגידל אותם. על מה – איני יודע. אני בטוח שהם לא חולמים להיות קשורים כל היום בגינה.

3 Comments

  1. שירלי

    לעולם לא אשכח את הגורונת המתוקה ההיא בצבע דבש. זוג שהכרתי קנה אותה עבור ביתם בת העשר. גורונת יפיפיה, כולה אנרגיות מתפרצות. הם אכן שיכנו אותה בגינה, והיא אכן כמהה כל כך למגע אנושי שבכל פעם שנפתחה הדלת – התנפלה עליהם בליקוקים וכישכושים מכמירי לב – מה שרק הגביר את רתיעתם ממנה.
    חיים אומללים ליצור טוב כל כך. שנה היא היתה אצלם עד שמסרו אותה לצער בעלי חיים. אני מקווה שלא לקחו יותר כלבים.

התגובות סגורות.